Warianty modułów ESP32: przewodnik dla inżynierów sprzętowych
Techniczne porównanie rodzin modułów ESP32 przy zaopatrzeniu z Chin. Omawia warianty ESP32 vs S3 vs C3 vs H2, WROOM vs WROVER, certyfikowanych dostawców oraz typowe tryby awarii klonów modułów.
Moduły ESP32 od Espressif i ich licencjonowanych partnerów należą do najłatwiejszych bezprzewodowych modułów IoT do pozyskania z Chin — Espressif prowadzi rozbudowaną sieć certyfikowanych partnerów, wstępnie certyfikowane moduły są powszechnie dostępne, a dokumentacja jest naprawdę dobra. Ryzyko przy zaopatrzeniu koncentruje się niemal wyłącznie na modułach-klonach od niecertyfikowanych fabryk.
Przegląd
Espressif Systems (乐鑫信息科技, Szanghaj) projektuje rodzinę SoC ESP32. Sprzedają niezabudowane układy i produkują moduły referencyjne (seria WROOM, WROVER), które strony trzecie produkują również na licencji. SoC integruje rdzenie Xtensa LX6/LX7 lub RISC-V z Wi-Fi, Bluetooth i blokami peryferyjnymi na jednym chipie. Warianty modułowe dodają flash, PSRAM, antenę, kryształ i filtrowanie, redukując BOM płyty głównej do kilku kondensatorów odsprzęgających.
Łączna produkcja Espressif przekroczyła 1 miliard układów scalonych do 2024 r. Ta skala oznacza: szeroką dostępność drugiego źródła, stabilne ceny i duży ekosystem SDK i wsparcia społeczności.
Kluczowe parametry według wariantu
| SoC | CPU | RAM | Wi-Fi | BT | GPIO | Cena (moduł, 1k+) | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ESP32 (oryginalny) | Dual Xtensa LX6, 240 MHz | 520 KB SRAM | 802.11 b/g/n | BT 4.2 + BLE | 34 | 1,80–2,40 USD | Dojrzały; większość istniejących projektów |
| ESP32-S2 | Pojedynczy Xtensa LX7, 240 MHz | 320 KB SRAM | 802.11 b/g/n | Brak | 43 + USB OTG | 1,40–1,90 USD | Brak Bluetooth; natywny USB |
| ESP32-S3 | Dual Xtensa LX7, 240 MHz | 512 KB SRAM | 802.11 b/g/n | BLE 5.0 | 45 | 2,00–2,80 USD | Akcelerator AI/ML; USB OTG; zalecany do nowych projektów |
| ESP32-C3 | Pojedynczy RISC-V, 160 MHz | 400 KB SRAM | 802.11 b/g/n | BLE 5.0 | 22 | 0,85–1,30 USD | Najniższy koszt z BLE; IoT wrażliwe na koszty |
| ESP32-C6 | Pojedynczy RISC-V, 160 MHz | 512 KB SRAM | Wi-Fi 6 (802.11ax) | BLE 5.3 + 802.15.4 | 30 | 1,60–2,20 USD | Thread/Zigbee; gotowy na Matter; odpowiedni dla urządzeń smart home |
| ESP32-H2 | Pojedynczy RISC-V, 96 MHz | 320 KB SRAM | Brak | BLE 5.3 + 802.15.4 | 26 | 1,10–1,60 USD | Tylko Thread/Zigbee; brak Wi-Fi |
Główne formy modułów
WROOM vs WROVER
| Cecha | WROOM | WROVER |
|---|---|---|
| PSRAM | Nie | Tak (4–8 MB) |
| Rozmiar | 18 × 20 mm (typowy) | 18 × 31 mm |
| Zastosowanie | Standardowy IoT, BLE | Kamera, wyświetlacz, buforowanie audio |
| Różnica ceny | Bazowa | +0,30–0,60 USD |
WROVER dodaje 4 lub 8 MB SPI PSRAM za pomocą ESP-PSRAM64H lub podobnego. Używaj WROVER, gdy aplikacja wymaga buforów ramek (strumieniowanie kamery JPEG), dużego parsowania JSON lub audio DSP.
Niezabudowany chip vs moduł
Niezabudowany chip ESP32 od dystrybutorów Espressif kosztuje 0,60–0,90 USD przy ilościach 10k+. Forma modułu dodaje 0,80–1,20 USD za PCB, antenę, flash, kryształ i filtrowanie pasywne. Dla aplikacji wysokovolumenowych (>100k szt.) przejście do niezabudowanego chipa z własną certyfikacją RF jest ekonomicznie uzasadnione. Dla <50k szt. formy modułów są prawie zawsze tańsze, gdy uwzględni się koszty inżynierii RF i certyfikacji.
Certyfikowani dostawcy
| Dostawca | Rodzina modułów | Wstępna certyfikacja FCC/CE | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Espressif (oficjalny) | ESP32-WROOM-32E, ESP32-S3-WROOM-1 | Tak | Projekt referencyjny; kupuj od Espressif lub autoryzowanego dystrybutora (Mouser, DigiKey) |
| AI-Thinker (安信可) | ESP-12F (ESP8266), ESP32-CAM, A9G | Różnie w zależności od modelu | Duży wolumen; sprawdź status certyfikacji per SKU — nie wszystkie modele certyfikowane |
| LILYGO | T-Display, T-Call, TTGO series | Częściowa | Przede wszystkim płyty deweloperskie; nieodpowiednie do produkcji bez ponownej certyfikacji |
| M5Stack | Core2, Core S3, Atom | Tak (wybrane modele) | Modularny ekosystem; certyfikowane do użytku w produktach końcowych |
| Olimex | ESP32-POE, ESP32-EVB | Tylko CE | Europejski producent; dobry dla zgodności na rynku UE |
Zaopatrzenie z Chin: na co zwrócić uwagę
- Przy pozyskiwaniu modułów ESP32 do produkcji kupuj od autoryzowanych dystrybutorów Espressif. Lista autoryzowanych dystrybutorów jest dostępna na espressif.com/en/company/contact/distributor. Moduły od agregatorów szarego rynku (AliExpress, losowi sprzedawcy Alibaba) mają udokumentowany wzorzec bycia starszymi partiami z zablokowanym firmware, odzyskanymi komponentami lub prawdziwymi klonami z błędnymi oznaczeniami chipów.
- Przed zobowiązaniem się do dostawcy spoza Espressif należy zweryfikować FCC ID w bazie danych FCC. FCC ID Espressif mają format 2AC7Z-ESP32WROOM32. FCC ID AI-Thinker mają format 2AKB4-ESP12. Wyszukaj na fcc.gov/oet/ea/fccid — jeśli numer modelu modułu nie odpowiada wymienionemu zezwoleniu, nie jest certyfikowany.
- Dla zamówień produkcyjnych należy zażądać dokumentacji identyfikowalności partii. Oryginalne moduły Espressif są wysyłane z etykietą pokazującą PN modułu, wersję firmware i kod partii. Zażądaj tego przed przyjęciem partii — umożliwia śledzenie wadliwych jednostek.
- Testuj moc wyjściową RF, a nie tylko funkcjonalność. Moduły klony często przechodzą podstawowe testy łączności Wi-Fi, nie spełniając testów emisji przewodzonej ani nie działając w granicach deklarowanej specyfikacji mocy TX. Wstępne testy zgodności RF kosztują 800–2000 USD i warto je przeprowadzić dla każdego modułu od nowego dostawcy.
- W zamówieniach zakupu podaj rozmiar flash. ESP32-WROOM-32 jest dostępny w wariantach 4 MB i 8 MB flash o identycznym wyglądzie zewnętrznym. Dostawcy czasami zastępują SKU z mniejszym flashem bez powiadamiania nabywców. Weryfikuj za pomocą
esptool.py flash_idpodczas inspekcji przychodzącej.
Typowe problemy
Moduły klony nie przechodzą certyfikacji RF. Klonowe moduły ESP32 są produkowane przez fabryki w Shenzhen bez licencji od Espressif. Używają tej samej zewnętrznej formy, ale zawierają inny chip — często starszy węzeł procesowy z gorszą wydajnością RF. Moduły te zazwyczaj przechodzą podstawowe testy funkcjonalne, ale nie przechodzą testów emisji promieniowanej FCC, szczególnie przy 5. i 7. harmonicznej nośnej 2,4 GHz. Wizualna różnica między oryginalnymi a klonowanymi modułami często jest nierozróżnialna bez inspekcji oznaczeń chipa.
Niezgodność wariantu anteny. Moduły ESP32 są dostępne z trzema opcjami anteny: antena śladowa PCB (zintegrowana), zewnętrzne złącze IPEX/U.FL lub ceramiczna antena płatkowa. Anteny śladowe PCB są kierunkowe i wrażliwe na geometrię płaszczyzny uziemienia. Jeśli obudowa lub układ PCB różni się znacznie od projektu referencyjnego Espressif, moc TX i czułość odbioru mogą spaść o 3–6 dBi. Testuj wydajność RF w rzeczywistej obudowie produktu, nie na otwartym stanowisku.
Niezgodność flash po podstawieniu w łańcuchu dostaw. Niektórzy producenci modułów zmieniają dostawców flash między partiami (ISSI, XMC, Winbond są powszechne). ESP-IDF jest generalnie kompatybilny z różnymi dostawcami, ale niektóre starsze wersje bootloadera mają znane problemy z określonymi identyfikatorami flash. Zabezpiecz się podając dostawcę flash w BOM lub uruchamiając esptool.py flash_id jako krok inspekcji przychodzącej.
Wymagane certyfikaty
| Certyfikat | Dotyczy | Uwagi |
|---|---|---|
| FCC Part 15C | Produkty końcowe na rynek US | Modularna certyfikacja Espressif obejmuje radio; płyta główna nadal wymaga weryfikacji FCC |
| CE (RED) | UE | Tak samo — certyfikat modułu obejmuje radio; produkt końcowy wymaga DoC |
| TELEC | Japonia | Espressif posiada TELEC dla wybranych modeli WROOM; weryfikuj per SKU |
| SRRC | Chiny kontynentalne | Wymagane przy sprzedaży w Chinach |
Wstępnie certyfikowane moduły oznaczają, że samo radio jest certyfikowane, a nie że twój finalny produkt jest automatycznie certyfikowany. Obudowa, układ PCB i trasowanie kabli wpływają na emisje końcowe — musisz nadal zweryfikować kompletny produkt.
Powiązane zasoby
- Jak zaopatrywać się w elektronikę z Chin
- Moduły BLE 5.x: techniczny przewodnik dla kupujących
- Moduły Wi-Fi 6: przewodnik dla kupujących z Chin
- Moduły LoRa i LoRaWAN: przewodnik dla kupujących z Chin
- Przewodnik po certyfikacji FCC
- Pozyskanie i dopasowanie dostawców
- Zaopatrzenie w moduły i komponenty IoT
- Zaopatrzenie w urządzenia smart home