China Sourcing Agent
Zapytaj o wycenę

Moduły radarowe 77 GHz do ADAS: Zakupy z Chin

Techniczny przewodnik zakupowy dla modułów radarowych FMCW 76–81 GHz stosowanych w ADAS. Omawia układy TI AWR/NXP TEF810x, chińskich producentów OEM, weryfikację AEC-Q100 oraz zgodność FCC/ETSI.

autor: Liquan Wang 7 min read components
radaradas77ghzfmcwautomotiveaec-q100
★★☆☆☆ 2.3 / 5 Łatwość zaopatrzenia · 8 projektów sourcingowych
Moduł czujnika radarowego 77 GHz FMCW do ADAS

Radar FMCW 77 GHz jest jedną z najtrudniejszych kategorii elektroniki motoryzacyjnej do odpowiedzialnego pozyskania z Chin. Układy scalone są prawdziwe, chińskie moduły OEM są prawdziwe — jednak luka w kwalifikacji AEC-Q100 między krzemem klasy komercyjnej a motoryzacyjnej jest konsekwentnie błędnie przedstawiana przez dostawców niższego szczebla. W przypadku każdego zastosowania ADAS weryfikacja rzeczywistej klasy kwalifikacji układu IC radaru przed zatwierdzeniem produkcji nie jest opcją.

Przegląd

Czujniki radarowe z falami milimetrowymi pracujące w paśmie 76–81 GHz (przydzielonym przez ITU-R RA.769) są dominującym trybem detekcji w motoryzacyjnych systemach adaptacyjnego tempomatu (ACC), automatycznego hamowania awaryjnego (AEB), wykrywania martwego pola (BSD) i asysty zmiany pasa ruchu (LCA). W przeciwieństwie do kamer działają niezawodnie w deszczu, mgle, pyle i ciemności. W przeciwieństwie do LiDAR bezpośrednio mierzą prędkość radialną poprzez efekt Dopplera bez konieczności przetwarzania końcowego.

Zasada działania to FMCW (ciągła fala z modulacją częstotliwości): sygnał chirp liniowo przemieszcza się od ~76 GHz do ~81 GHz, a częstotliwość różnicowa między sygnałem nadanym i odebranym koduje jednocześnie zarówno zasięg, jak i prędkość. Pojedynczy impuls CW nie może tego zrobić — to właśnie modulacja FM sprawia, że FMCW jest praktyczny w zastosowaniach motoryzacyjnych.

Moduły radarowe FMCW integrują front-end nadawczo-odbiorczy (anteny TX/RX, układ IC z falami milimetrowymi), DSP/MCU do przetwarzania sygnału oraz interfejs pojazdu (CAN, SPI, Ethernet) w hermetycznej obudowie przystosowanej do motoryzacyjnych profili drgań i temperatur.

Kluczowe parametry

ParametrKrótkozasięgowy (SRR)Średniozasięgowy (MRR)Długozasięgowy (LRR)
Typowy zasięg1–30 m1–80 m30–250 m
Rozdzielczość zasięgu0,15–0,30 m0,20–0,40 m0,30–0,50 m
Rozdzielczość prędkości0,1–0,3 m/s0,1–0,2 m/s0,05–0,15 m/s
Poziome pole widzenia120–180°45–100°15–30°
Pionowe pole widzenia±15°±10°±5°
Rozdzielczość kątowa3–5°2–4°1–3°
Częstotliwość odświeżania20–50 Hz20–50 Hz10–20 Hz
Temperatura pracy−40°C do 85°C−40°C do 85°C−40°C do 85°C
Napięcie zasilania12 V (±10%)12 V (±10%)12 V lub 24 V
Pobór mocy2–4 W4–8 W6–15 W

Rozdzielczość kątowa jest wyznaczana przez wirtualną aperturę tworzoną przez układ antenowy MIMO — nie przez samo pasmo RF. Antena 4T4R (4 nadajniki, 4 odbiorniki) osiąga 16 wirtualnych elementów antenowych, zapewniając około 4-krotnie lepszą rozdzielczość kątową niż konfiguracja 1T4R przy tej samej wielkości apertury.

Główne warianty / typy

Rodziny układów scalonych

Texas Instruments AWR Series (kwalifikacja AEC-Q100)

Rodzina TI AWR jest globalnie najczęściej stosowanym układem scalonym radaru motoryzacyjnego i wzorcem dla kwalifikacji AEC-Q100 Grade 1 w tej kategorii.

ICTX/RXMaks. przepustowośćKluczowa cechaKlasa AEC-Q100
AWR16422TX / 4RX4 GHzZintegrowany ARM R4F + DSP C674x, wyjście CAN/SPIGrade 1 (−40 do 125°C)
AWR18433TX / 4RX4 GHzWbudowany ARM R4F + DSP C674x, wyjście LVDS, wyższy zapas mocy obliczeniowejGrade 1
AWR29444TX / 4RX4 GHz16-elementowy MIMO, wyjście PCIe Gen2, najwyższa wydajność w rodzinie AWRGrade 1
AWR68433TX / 4RX4 GHzUkład single-chip ze zintegrowanym MCU, uproszczony BOM dla redukcji kosztów masowychGrade 1

TI dostarcza pełny mmWave SDK, integrację modeli DNN do klasyfikacji chmury punktów oraz projekty referencyjne (TIDEP-01012 dla radaru narożnego). AEC-Q100 Grade 1 obejmuje zakres temperatury złącza −40°C do 125°C, który jest standardowym wymogiem motoryzacyjnym dla zastosowań pod maskę/w zderzak.

Infineon RASIC / BGT Series

Rodzina RASIC (Radar Single Chip) firmy Infineon dominuje w łańcuchu dostaw Tier 1 OEM (Bosch, Continental i ZF stosują pochodne RASIC w pojazdach produkcyjnych).

ICKonfiguracjaUwagi
BGT60TR13C1TX / 3RX60 GHz (pasmo ISM), głównie przemysłowy/gestowy; nie jest klasą motoryzacyjną
RXS8160PLTransceiver RASICStosowany w Bosch LRR4; niedostępny do niezależnego pozyskania
RASIC54TX / 4RXDostawa wyłącznie dla OEM; niedostępny na otwartym rynku

Infineon RASIC jest praktycznie niedostępny poza kanałami motoryzacyjnymi Tier 1. AWR i NXP TEF810x są praktycznymi opcjami układów scalonych dla modułów deweloperskich i integracji ADAS niższego szczebla.

NXP TEF810x Series

ICKonfiguracjaUwagi
TEF81002TX / 4RX76–77 GHz, interfejs CAN FD, AEC-Q100 Grade 1
TEF81024TX / 4RX76–81 GHz, wyjście MIPI CSI-2 lub Ethernet

NXP TEF810x jest stosowany w niektórych projektach radarów Valeo i Aptiv. Mniej powszechny w chińskich modułach deweloperskich, ale dostępny bezpośrednio od NXP Semiconductors.

Konfiguracje układów antenowych

KonfiguracjaElementy wirtualneRozdzielczość kątowa (typ.)Typowe zastosowanie
1TX / 4RX (1T4R)4Podstawowe BSD, pomoc przy parkowaniu
2TX / 4RX (2T4R)8MRR, ACC z ograniczoną precyzją kątową
3TX / 4RX (3T4R)12Pełnofunkcyjne połączenie MRR/SRR
4TX / 4RX (4T4R)161,5°LRR z pełną aperturą MIMO, zdolny do AEB

Wirtualna apertura (przetwarzanie MIMO) pozwala fizycznie kompaktowej antenie osiągnąć rozdzielczość kątową równoważną znacznie większej rzeczywistej aperturze. Konfiguracja 4T4R w AWR2944 osiąga ~1,5° poziomej rozdzielczości w module o wymiarach około 80 mm × 60 mm.

Warianty interfejsów

  • CAN / CAN FD: Wyjście listy obiektów (x, y, prędkość, RCS). Standard dla integracji z pojazdem. 500 kbps–2 Mbps.
  • SPI: Surowe dane ADC lub detekcje przetworzone przez CFAR. Stosowany w zestawach deweloperskich.
  • UART: Tylko debugowanie i konfiguracja; nie do produkcyjnego wyjścia chmury punktów.
  • Ethernet (100BASE-T1 / 1000BASE-T1): Surowa chmura punktów lub przetworzona lista obiektów. Wymagany dla konfiguracji 4T4R o dużej przepustowości.
  • PCIe Gen2: Tylko AWR2944; stosowany do integracji z AI na brzegu sieci z pokładowym SoC (np. TDA4VM).

Zaopatrzenie z Chin: na co zwrócić uwagę

Chińscy producenci OEM modułów radarowych

DostawcaTyp modułuDeklarowany układ scalonyUwagi
DESAY SV Automotive (德赛西威)Motoryzacyjne moduły produkcyjne SRR/MRR/LRRTI AWR, własnyDostawca Tier 1; nie sprzedaje modułów deweloperskich w otwartym handlu
Shenzhen Carist Technology (迈信电子)Płyty deweloperskie radaru ADASTI AWR1642/AWR1843Klasa deweloperska; weryfikuj klasę AEC-Q100 na podstawie identyfikowalności IC
Calterah Semiconductor (加特兰)Seria Alps: Alps200/Alps300Własny SoC mmWave CalterahChiński układ krajowy; plan kwalifikacji AEC-Q100, weryfikuj aktualny status
Huawei Intelligent Automotive (华为智能汽车)Integracja czujników MDCWłasnyNiedostępny do niezależnego pozyskania modułów
Shenzhen Novatel (ogólni dostawcy Alibaba)“Moduł deweloperski AWR1642”TI AWR1642 (deklarowany)Jakość bardzo zróżnicowana; wysokie ryzyko podrobionego/zdegradowanego IC

Przedziały cenowe

Typ produktuIlości deweloperskie (1–10 szt.)Produkcja małoseryjna (100–500 szt.)Duże ilości (1000+ szt.)
Moduł deweloperski oparty na AWR1642$45–120$25–55$15–35
Płyta ewaluacyjna AWR1843$80–180$40–80$25–50
Moduł AWR2944 4T4R$120–250$65–130$40–80
Moduł Calterah Alps200$30–80$18–40$10–25

Kluczowe kroki weryfikacji

  1. Żądaj dokumentacji identyfikowalności IC. Zażądaj Certyfikatu Zgodności (CoC) od dostawcy IC (autoryzowany dystrybutor TI) dla każdej partii produkcyjnej. Układy z serii AWR powinny być dostarczane przez Avnet, Arrow lub własną dystrybucję TI — nie przez szare kanały rynkowe.

  2. Weryfikacja klasy AEC-Q100. AWR1642 jest AEC-Q100 Grade 1. Niektórzy chińscy dostawcy modułów podstawiają komercyjne (niemotoryzacyjne) próbki inżynierskie lub odrzucone części po niższej cenie. Oznaczenia IC mogą być identyczne; tylko identyfikowalność partii IC do autoryzowanego CoC dystrybutora TI potwierdza klasę.

  3. PPAP (Proces zatwierdzania części produkcyjnej). Jeśli integrujesz produkt w programie pojazdu z Tier 1 lub OEM, zazwyczaj wymagane jest zgłoszenie PPAP poziomu 3. Chińscy dostawcy modułów spoza łańcucha dostaw Tier 1 rzadko mają możliwości PPAP — planuj własny proces PPAP przy użyciu zwalidowanej dokumentacji na poziomie IC od TI.

  4. Raporty testów w komorze bezodbiciowej RF. Żądaj pomiarów wzorca anteny, wzmocnienia i weryfikacji rozdzielczości poprzecznej. Wielu chińskich dostawców modułów je posiada; brak danych pomiarowych jest sygnałem ostrzegawczym.

Typowe problemy

Układ scalony nieposiadający AEC-Q100 sprzedawany jako klasa motoryzacyjna. Najczęstsze oszustwo w tej kategorii. Komercyjne próbki inżynierskie AWR1642 (często z nieudanych partii kwalifikacyjnych lub nadprodukcji) są przemarkowane i sprzedawane jako klasa motoryzacyjna. W temperaturze pokojowej wydajność jest identyczna; przy −40°C lub 125°C pojawiają się awarie. Jedynym niezawodnym środkiem zaradczym jest identyfikowalność CoC dystrybutora.

Podstawianie materiału dielektrycznego płytki PCB anteny. 77 GHz wymaga podłoża PCB o bardzo niskich stratach (Rogers RO4003C, Isola Astra MT77 lub odpowiednik). Dostawcy oszczędzający na kosztach podstawiają standardowy FR4, który ma nieakceptowalnie wysokie straty dielektryczne na częstotliwościach milimetrowych. Żądaj certyfikatów materiału PCB (Rogers lub odpowiednik) jako część kwalifikacji dostawcy.

Blokada wersji oprogramowania układowego. Moduły TI AWR dostarczone ze starszymi wersjami mmWave SDK mogą wymagać ponownego flashowania przed integracją z bieżącymi potokami ROS/TI Industrial Toolbox. Przed zamawianiem w wolumenie potwierdź zgodność wersji SDK.

Niedowymiarowanie zarządzania cieplnego. AWR2944 w trybie 4T4R rozprasza 6–10 W w kompaktowej obudowie. Chińskie projekty modułów czasami niedowymiarowują materiały interfejsu termicznego lub radiatory. Mierz temperaturę złącza (przez czujnik termiczny I2C na SoC AWR) podczas dłuższej pracy przy maksymalnej projektowej temperaturze otoczenia.

Radar 77 GHz jest jednym z najbardziej technicznie wymagających komponentów w pozyskiwaniu elektroniki motoryzacyjnej. Audyt fabryki dostawcy modułu radarowego powinien szczegółowo obejmować dokumentację zakupową IC — autoryzowane CoC dystrybutora dla części z serii AWR, certyfikaty materiału PCB (Rogers lub Isola, nie FR4) oraz dane z testów w komorze bezodbiciowej RF. Przedprodukcyjna inspekcja powinna obejmować weryfikację klasy AEC-Q100 w dokumentacji partii IC przed dopuszczeniem jakiejkolwiek produkcji masowej.

Wymagane certyfikaty

RynekStandardDotyczyUwagi
USAFCC Part 15 Subpart K (76–77 GHz) + Part 95 dla 77–81 GHzKompletny moduł radarowy lub produkt końcowySTA (Tymczasowe Specjalne Zezwolenie) czasem stosowane w trakcie rozwoju; pełna zgoda FCC wymagana do produkcji
UEETSI EN 302 858 V2.1.1 (radar pojazdowy 76–77 GHz)Moduł lub homologacja typu pojazduW połączeniu z homologacją pojazdu UN ECE R152 (systemy AEB)
JaponiaRozporządzenie MIC (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) dla pasma 76,5 GHzWymagane oznaczenie typuSkontaktuj się z lokalnym laboratorium akredytowanym przez TELEC
Homologacja typu pojazduAnaliza bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO 26262 (typowo ASIL B lub C dla AEB)Odpowiedzialność integratora systemuDostawca modułu dostarcza dokumentację FMEA/DFA; ASIL systemu osiągany przez architekturę

IEC 62368-1 (bezpieczeństwo sprzętu audio/wideo i IT) nie reguluje bezpośrednio radarów motoryzacyjnych. Moduły radarowe w pojazdach podlegają szczegółowym ramom homologacji typu pojazdu (UN ECE, FMVSS w USA) w połączeniu z FCC/ETSI dla części radiowej.

Powiązane zasoby

Engineer-led sourcing No hidden margins 24-hour response

Have a sourcing project in mind?

Tell us what you need. We respond within 24 hours, including weekends.

Request a Quote → See how it works →
NASZE USŁUGI
Zaopatrzenie i dobór dostawców Audyt fabryki Kontrola jakości Private label / OEM Logistyka
Wyślij zapytanie sourcingowe →
POWIĄZANE ARTYKUŁY WIKI
lidar-sensor-modules can-bus-modules iso-26262-functional-safety
POWIĄZANE PORADNIKI
factory audit checklist
LW
Liquan Wang
Założyciel China Sourcing Agent. 7 lat jako inżynier sprzętowy i full-stack, po czym założył agencję sourcingową z Chin specjalizującą się w elektronice, modułach IoT i montażu PCB. O nas →