China Sourcing Agent
Zapytaj o wycenę

Listwy pinowe i złącza Dupont: przewodnik po sourcingu z Chin

Przewodnik sourcingowy po listwach pinowych i złączach Dupont: raster 2,54 mm/2,0 mm/1,27 mm, powłoki mosiężne i złote, prądy znamionowe, warianty THT i SMD, terminologia SIL/DIL oraz chińscy producenci.

autor: Liquan Wang 8 min read components
pin-headersdupont-connector2.54mmthrough-holepcb-connectorprototype
★★★★★ 4.5 / 5 Łatwość sourcingu · 63 projektów sourcingowych

Listwy pinowe i złącza Dupont to najbardziej skomodytyzowane elementy połączeniowe w elektronice. Standard rastra 2,54 mm (0,1 cala) wywodzi się z gniazd układów DIP z lat 70. i pozostaje niezmieniony, ponieważ jest skrojony pod możliwości człowieka — palce mogą wkładać i wyjmować te złącza bez narzędzi. Chińscy producenci dostarczają zdecydowaną większość globalnego zapotrzebowania na ten format. Zakup u zachodnich dystrybutorów po cenie 10–50-krotnie wyższej niż w chińskiej fabryce to świadomy wybór, a nie konieczność. Właściwe pytanie nie brzmi, czy pozyskiwać z Chin, lecz które punkty specyfikacji należy kontrolować, a które można pominąć.

Przegląd

Listwa pinowa to rząd wciśniętych lub montowanych SMD pinów utrzymywanych w plastikowej obudowie o określonym rastrze. Połowa żeńska to obudowa w stylu Dupont z indywidualnymi żeńskimi zaciskami zaciskowymi lub listwa gniezdna montowana na PCB. Kombinacja stosowana jest do:

  • Nagłówków I/O płyt deweloperskich (Arduino, Raspberry Pi, STM32 Nucleo)
  • Połączeń przewód-płytka w sprzęcie produkcyjnym
  • Bloków zworek do wyboru konfiguracji
  • Układania płytek w obudowach i zestawach deweloperskich

Rynek dzieli się na nagłówki przewlekane (THT) do montażu ręcznego i prototypowania oraz warianty SMD (kątowe SMD, skrzydełkowe) do płytek produkcyjnych, gdzie wiercenie przelotów jest problemem kosztowym lub wydajnościowym. SMD listwy pinowe mają własne problemy podczas lutowania w piecu — patrz sekcja Typowe problemy.

Kluczowe parametry

Parametr2,54 mm (standard)2,0 mm1,27 mm
Raster2,54 mm (0,1”)2,0 mm1,27 mm (0,05”)
Typowy prąd na pin3 A ciągły2 A ciągły1 A ciągły
Materiał stykuMosiądz (CuZn), powłoka cynowa lub złotaMosiądz, powłoka cynowa lub złotaMosiądz, powłoka cynowa lub złota
Materiał obudowyPA66 (Nylon 66), standardowo czarnyPA66 lub PBTPA66 lub LCP (do lutowania w piecu)
Maks. temperatura pracy85°C (PA66)85°C (PA66)105°C (LCP dla SMD)
Długość pinu (nad izolatorem)11 mm standardowo; dostępne 6 mm i 15 mmSpecyficzna dla zastosowaniaSpecyficzna dla zastosowania
Długość pinu (pod izolatorem)3 mm standardowo (grubość PCB + lutowanie na fali)3 mm2,5 mm
Rezystancja izolacji≥ 1000 MΩ≥ 1000 MΩ≥ 1000 MΩ
Wytrzymałość napięcia dielektrycznego500 VAC / 1 min500 VAC / 1 min300 VAC / 1 min

Opcje powłok

PowłokaGrubośćRezystancja stykuZastosowanie
Cyna na mosiądzu1–3 µm Sn≤ 20 mΩ wstępnaOgólne prototypowanie, produkcja niewymagająca złota
Selektywne złoto (obszar styku)0,3–0,8 µm Au na Ni≤ 10 mΩ wstępnaPołączenia wymagające ≥ 1000 cykli złączenia
Pełne złoto0,3–0,5 µm Au na Ni≤ 10 mΩ wstępnaWysoka liczba cykli, środowiska wrażliwe na korozję

Dla większości zastosowań produkcyjnych powłoka cynowa jest wystarczająca i kosztuje 30–60% mniej niż złoto. Podaj w zamówieniu „powłoka cynowa minimum 1 µm” — to eliminuje najtańsze listwy z gołego mosiądzu, które widocznie utleniają się w ciągu 6 miesięcy w wilgotnym składowaniu.

Główne warianty

Według liczby rzędów

SIL (Single In Line): Jeden rząd pinów. Standard dla większości nagłówków GPIO, breakoutów czujników i bloków zworek. Zwany też „nagłówkiem jednorzędowym”.

DIL (Dual In Line): Dwa równoległe rzędy. Zwany też „nagłówkiem dwurzędowym”. Stosowany do modułów pamięci, gniazd mikrokontrolerów i gęstego I/O. Konwencja numeracji pinów: pin 1 jest u góry po lewej, gdy wycięcie lub marker jest u góry; piny numerowane w dół lewej kolumny, następnie w górę prawej kolumny (tak samo jak układ DIP IC).

Według orientacji montażu

Pionowy (prosty): Piny prostopadłe do PCB. Konfiguracja standardowa. Złącze mating wkłada się od góry.

Kątowy: Piny wychodzą równolegle do PCB. Stosowany gdy złącze mating musi być dostępne od krawędzi płytki. Nagłówki kątowe mają wyższe naprężenie mechaniczne na połączeniu lutowanym — siła złączenia/rozłączenia przenoszona jest jako moment dźwigni na ramieniu pinu. Podaj tolerancję 90° ± 2° dla zgięcia; chińskie nagłówki towarowe często dostarczane są pod kątem 85–95°.

Przewód i obudowa Dupont

Obudowa Dupont to żeński odpowiednik: prostokątna obudowa PA66 z indywidualnymi wnękami o rastrze 2,54 mm. Każda wnęka mieści jeden żeński zacisk. Zacisk tłoczony z brązu fosforowego lub mosiądzu, powlekany cyną, zaciskany na przewodzie 26–28 AWG. Obudowa zazwyczaj w konfiguracjach 1×N lub 2×N o 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10 pinach.

Standardowy żeński zacisk (styl 254) ma wysokość skrzynki około 1,2 mm i przyjmuje przewód 26–28 AWG. Użycie przewodu 24 AWG wymaga innego zacisku lub zacisku o zmniejszonej wysokości — częsta niezgodność w gotowych zestawach przewodów Dupont, gdzie przewód jest upsize’owany dla pojemności prądowej bez zmiany zacisku.

Sourcing z Chin: na co zwrócić uwagę

Chińscy producenci dominują na tym rynku w stopniu niezwykłym nawet w elektronice. BOOMELE (宝美乐), Ckmtw (产科) i Wcon (维连) łącznie dostarczają dużą część globalnego zapotrzebowania na nagłówki 2,54 mm klasy commodity. Nie ma tutaj sensownej alternatywy spoza Chin — Harwin i Samtec produkują nagłówki 2,54 mm, ale w cenie 5–15-krotnie wyższej, uzasadnionej tylko dla specyficznych wymagań mechanicznych lub środowiskowych.

Zatwierdzeni chińscy dostawcy nagłówków 2,54 mm:

DostawcaUwagi
BOOMELE (Shenzhen)Wysoki wolumen commodity; odpowiednia powłoka cynowa; tolerancja wymiarowa generalnie ± 0,1 mm; brak zdolności do PPAP
Wcon Electronics (Dongguan)Nieznacznie wyższa specyfikacja niż BOOMELE; oferuje opcję złocenia z konsistentną grubością; stosowany przez chińskie fabryki ODM w produkcji
Ckmtw (产科, Shenzhen)Commodity; popularny na rynku maker/deweloperskim; dopuszczalny do prototypowania i niekrytycznej produkcji
Shenzhen C&K (雄华)Średnia klasa; oferuje pełne specyfikacje niestandardowe, w tym kolor obudowy, długość pinu i wariant powłoki; MOQ 10 000 szt.

Konsistencja wymiarowa to jedyna specyfikacja jakości, która ma znaczenie przy tej cenie. Żądaj pierwszego artykułu z pomiarem suwmiarką:

  • Raster pinów (powinien wynosić 2,54 ± 0,05 mm na nagłówku 20-pinowym)
  • Prostoliniowość pinu (odchylenie od pionu powinno być < 0,2 mm na końcu pinu)
  • Płaskość izolatora (wypaczenie < 0,3 mm na długości nagłówka 40-pinowego)

Prostoliniowość pinów i płaskość izolatora to miejsca, gdzie zawodzą tanie nagłówki. Nagłówek z wypaczeniem 0,5 mm na korpusie 40-pinowym nie osiądzie płasko w listwie gniezdnej i będzie wywierał nierówną siłę na styki.

Materiał obudowy SMD vs przewlekany. Nagłówki THT używają PA66 (Nylon 66), który mięknie w 200°C i nie nadaje się do lutowania w piecu. SMD nagłówki kątowe muszą używać obudowy PBT lub LCP — LCP (polimer ciekłokrystaliczny) wytrzymuje lutowanie w piecu do 260°C bez deformacji. Chińscy dostawcy często błędnie podają nagłówki PA66 jako „zgodne SMD”. Przed podaniem SMD nagłówków do produkcji lutowania w piecu montażu PCB potwierdź materiał obudowy w karcie katalogowej.

Prąd znamionowy. Wartość 3 A na pin dla nagłówków 2,54 mm to granica termiczna przy 30°C otoczenia dla określonego przekroju przewodu. W nagłówku 2×20 przenoszącym pełny prąd GPIO z Raspberry Pi Compute Module (500 mA łącznie, rozłożone na wiele pinów) nie jest to problemem. W nagłówku zasilającym przenoszącym 5 V przy 3 A przez jeden 2-pinowy nagłówek, pin jest na granicy termicznej. Dla prądów powyżej 2 A na jednym pinie stosuj wersję heavy-duty 2,54 mm (przekrój pinu 0,64 mm² zamiast 0,4 mm²) lub inną rodzinę złączy.

Typowe problemy

Prostoliniowość pinów w produkcji. Prostoliniowość pinów pogarsza się podczas składowania — opakowanie na szpuli powoduje lekkie wygięcie pinów na zewnętrznej krawędzi szpuli. Przy zamawianiu w workach sypkich zamiast na taśmie i szpuli (powszechne dla nagłówków commodity) prostoliniowość dalej się pogarsza przez ściskanie. Dla nagłówków stosowanych w automatycznym wsadzaniu stosuj opakowanie taśma-i-szpula; nagłówki w workach sypkich są tylko do montażu ręcznego.

Wypaczenie obudowy podczas lutowania w piecu. Nagłówki PA66 umieszczone na PCB w piecu do lutowania (nawet jeśli same nie są lutowane, tylko przechodzą przez piec przy innych komponentach) mogą wchłonąć wystarczająco ciepła, by lekko się wypaczyć. Efekt jest kumulatywny — płytki przechodzące przez piec dwukrotnie (dwustronne) wykazują większe wypaczenie. Jeśli nagłówki są na spodzie płytki z dwustronnym lutowaniem w piecu, przejdź na obudowę PBT lub lutuj nagłówki ręcznie po obu przejściach przez piec.

Jednorodność powłoki na tanich nagłówkach. Najtańsze nagłówki z rynku spot Alibaba mają grubość powłoki znacznie się różniącą między podstawą pinu (wewnątrz obudowy) a końcówką. Końcówka to miejsce, gdzie następuje złączenie i gdzie powłoka musi być najbardziej jednorodna. Przy testowaniu wejściowych nagłówków mierz rezystancję styku na końcówce pinu, a nie na ogonie lutowniczym obudowy — to rezystancja końcówki ma znaczenie dla integralności sygnału.

Jakość zacisku przewodu Dupont. Gotowe przewody Dupont (10 cm, 20 cm, 30 cm żeńsko-żeńskie) są tak tanie (0,02–0,05 USD za przewód), że jakość zacisku rzadko jest weryfikowana. Źle zaciskane zaciski mają siłę wyrwania 5–10 N zamiast specyfikowanych 20 N. W produkcie, gdzie przewody Dupont łączą wewnętrzne moduły, staje się to problemem niezawodności polowej. Jeśli przewody Dupont są w Twoim BOM do czegokolwiek poza płytą deweloperską, podaj testowanie siły wyrwania na partiach wejściowych: test 100% przy 20 N przez 5 sekund jest osiągalny za pomocą prostego uchwytu testowego i wagi sprężynowej.

Utlenianie z niepowlekanego mosiądzu. Niektórzy dostawcy wysyłają nagłówki z gołego mosiądzu (bez powłoki) dla maksymalnej redukcji kosztów. Gołe mosiądzowe utlenia się w wilgotnych środowiskach w ciągu 3–6 miesięcy, podnosząc rezystancję styku z < 20 mΩ do > 200 mΩ. Podaj „cynowane” explicite i żądaj zdjęcia przekroju powłoki z inspekcji pierwszego artykułu.

Powiązane zasoby

Engineer-led sourcing No hidden margins 24-hour response

Have a sourcing project in mind?

Tell us what you need. We respond within 24 hours, including weekends.

Request a Quote → See how it works →
NASZE USŁUGI
Zaopatrzenie i dobór dostawców Audyt fabryki Kontrola jakości Private label / OEM Logistyka
Wyślij zapytanie sourcingowe →
POWIĄZANE ARTYKUŁY WIKI
bom-management ipc-a-610 smt-process reflow-soldering esd-protection
POWIĄZANE PORADNIKI
how to source electronics from china alibaba vs 1688
LW
Liquan Wang
Założyciel China Sourcing Agent. 7 lat jako inżynier sprzętowy i full-stack, po czym założył agencję sourcingową z Chin specjalizującą się w elektronice, modułach IoT i montażu PCB. O nas →