Materiały podłoża PCB: FR4, Rogers i materiały wysokiej częstotliwości
Techniczne porównanie materiałów laminatów PCB — FR4, Rogers 4003C/4350B, PTFE, podłoże aluminiowe (MCPCB) i poliimid — z kluczowymi właściwościami dielektrycznymi, mnożnikami kosztów i wytycznymi, kiedy stosować każdy z nich w elektronice pozyskiwanej z Chin.
Materiał podłoża PCB to jeden z najbardziej fundamentalnych wyborów projektowych w elektronice — i jedno z najłatwiejszych miejsc, gdzie chińska fabryka może dokonać podstawienia bez informowania. Właściwy materiał zależy od częstotliwości pracy, wymagań cieplnych i środowiska mechanicznego. Precyzyjne podanie specyfikacji w notatkach o wykonaniu zapobiega cichym podstawieniom, które przejdą kontrolę wizualną, ale zawiodą w terenie. Jeśli dopiero zaczynasz z montażem PCB w Chinach, prawidłowe ustalenie specyfikacji materiałów to pierwszy krok przed jakimkolwiek zaangażowaniem sourcingowym.
Przegląd
Laminat PCB składa się ze zbrojenia (tkanina szklana, włókno aramidowe lub brak), układu żywicznego (epoksyd, PTFE, poliimid) i folii miedzianej. Te trzy elementy determinują stałą dielektryczną materiału (Dk), współczynnik strat (Df), temperaturę zeszklenia (Tg), temperaturę rozkładu termicznego (Td) i koszt. Dla większości elektroniki użytkowej poniżej 1 GHz FR4 jest właściwym wyborem. Powyżej 2 GHz lub w środowiskach wysokotemperaturowych lub o wysokiej wilgotności niezbędne stają się poniższe materiały alternatywne.
Kluczowe parametry
| Materiał | Dk (przy 1 GHz) | Df (przy 1 GHz) | Tg (°C) | Mnożnik kosztu | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|---|---|
| FR4 standard | 4,2–4,5 | 0,02 | 130–150 | 1× | Elektronika użytkowa, IoT, ogólne |
| FR4 high-Tg | 4,2–4,4 | 0,018 | 150–180 | 1,2× | Lutowanie bezołowiowe, przemysłowe |
| Rogers 4003C | 3,55 | 0,0027 | 280 | 3–5× | RF, anteny, 2–30 GHz |
| Rogers 4350B | 3,48 | 0,0037 | 280 | 3–5× | RF, podobny do 4003C |
| PTFE (czysty, np. RT/duroid) | 2,2 | 0,0009 | N/D | 8–15× | mmWave, >30 GHz, zastosowania lotnicze |
| Poliimid (na bazie Kaptonu) | 3,5 | 0,008 | 250+ | 2–3× | FPC, obwody elastyczne, wysoka temp. |
| Podłoże aluminiowe (MCPCB) | N/D (cieplny) | N/D | — | 1,5–2× | LED, moduły mocy, zarządzanie ciepłem |
| Megtron 6 (Panasonic) | 3,6–3,7 | 0,004 | 185 | 4–6× | 5G, szybka cyfrowa transmisja |
| Megtron 7 | 3,4 | 0,002 | 185 | 5–7× | 5G mmWave, duża liczba warstw |
Opisy materiałów
FR4 (Standard i High-Tg) Zbrojenie z tkanej włókninki E-glass w matrycy żywicy epoksydowej. Standardowy FR4 ma Tg 130–150°C, co jest granicą dla lutowania bezołowiowego (szczyt 250°C) — naprężenia cieplne podczas lutowania w piecu degradują żywicę poniżej Tg, powodując mikropęknięcia w przelotach galwanicznych po wielokrotnym cyklowaniu termicznym. Dla każdego montażu bezołowiowego stosuj FR4 high-Tg (Tg ≥ 150°C, najlepiej 170°C+). Chińscy producenci czasem podstawiają standardowy FR4, gdy specyfikowany jest high-Tg — poproś o kartę katalogową producenta laminatu i protokół badania partii (numer pliku UL na płytce nie wystarcza).
Rogers 4003C i 4350B Kompozyty PTFE/tkaniny szklanej firmy Rogers Corporation. Dk jest ściśle kontrolowane (±0,05) i stabilne w zależności od częstotliwości, co sprawia, że śladów RF o kontrolowanej impedancji są przewidywalne. Stosowane do anten, wzmacniaczy mocy, LNA i linii transmisji mikrofalowych. 4003C (Dk 3,55, Df 0,0027) i 4350B (Dk 3,48, Df 0,0037) to dwa najczęstsze; 4003C ma nieco mniejsze straty, 4350B jest łatwiejszy w obróbce przy standardowych parametrach wiercenia podobnych do FR4. Przy 5–6 GHz (WiFi 6E, BLE) Rogers jest często wart dopłaty dla każdej krytycznej pod względem RF ścieżki sygnałowej. Chińskie warsztaty płytek RF w Shenzhen i Dongguan rutynowo przetwarzają Rogers — poproś o dane zdolności procesu.
Czysty PTFE (RT/duroid 5880, RO3003) Najniższe Dk (~2,2) i Df (~0,0009) ze wszystkich komercyjnych laminatów. Stosowany w zastosowaniach mmWave (radar 24 GHz, radar motoryzacyjny 77 GHz, WiGig 60 GHz), lotniczych i wysokiej mocy RF. Trudny w obróbce: PTFE jest miękki, źle się wierci i wymaga specjalnego przygotowania powierzchni dla przyczepności miedzi. Mniej chińskich fabryk go obsługuje — spodziewaj się dłuższych terminów realizacji i wyższych NRE.
Podłoże aluminiowe (MCPCB — Metal Core PCB) Warstwa dielektryczna (zazwyczaj 0,1–0,2 mm grubości) łączy miedź z aluminiową płytą podstawową. Przewodność cieplna dielektryka: 1–3 W/m·K (standard) vs 0,3 W/m·K dla FR4. Stosowane w zespołach LED dużej mocy i przetwornikach mocy, gdzie ciepło musi być odprowadzane do obudowy. Nie nadaje się do złożonego wielowarstwowego routingu — większość MCPCB to płytki jedno- lub dwuwarstwowe. Podaj przewodność cieplną dielektryka explicite; generyczna specyfikacja „aluminium PCB” tego nie ogranicza.
Poliimid / elastyczny Film poliimidowy (Kapton) jako baza dla FPC (elastycznych obwodów drukowanych) i sztywno-elastycznych. Tg jest skutecznie punktem rozkładu (powyżej 250°C), więc dobrze radzi sobie z wielokrotnym cyklowaniem termicznym. Dk ~3,5, Df ~0,008 — odpowiednie dla integralności sygnału poniżej 5 GHz. Podaj grubość materiału (25 µm, 50 µm, 75 µm, 125 µm — powszechne), wagę miedzi i grubość coverlay.
Wykończenia powierzchni
| Wykończenie | Proces | Trwałość | Najlepsze dla | Uwaga |
|---|---|---|---|---|
| HASL (ołowiowy) | Poziomowanie gorącym powietrzem | 12 miesięcy | THT, SMD o niskiej gęstości | Nierówna powierzchnia — zła dla drobnego rastra |
| HASL (bezołowiowy) | Jak wyżej, Sn/Cu/Ni | 12 miesięcy | Bezołowiowe bez kosztu ENIG | Ten sam problem powierzchni |
| ENIG | Elektrochemiczny Ni + zanurzeniowe Au | 12 miesięcy | SMD drobnego rastra, wire bonding, press-fit | Ryzyko czarnej pady przy złej zawartości P w Ni |
| OSP | Organiczna powłoka konserwująca | 6 miesięcy | Wysokie wolumeny, jedno lutowanie | Nieprzyjazny naprawom; utlenia się przy składowaniu |
| ENEPIG | Ni + Pd + Au | 12 miesięcy | Wire bonding + lutowanie | Drogie |
| Zanurzeniowe Ag | Ag na Cu | 6 miesięcy | Dobra płaskość powierzchni | Czernieje; ryzyko korozji pełzającej w środowisku H2S |
Do komponentów drobnego rastra (QFP 0,5 mm, BGA 0,8 mm) ENIG jest standardem branżowym w Chinach. Sprawdź, czy zawartość fosforu w Ni wynosi 7–11% (mid-phos) — Ni wysokofosforowe tworzy warstwę hipofosforynową, która może powodować „czarną padę” (kruche złącze Ni-Au, katastrofalne uszkodzenie połączenia).
Co podać przy zamówieniu z Chin
- Producent i klasa laminatu: np. „Shengyi S1141 high-Tg FR4 lub odpowiednik, Tg ≥ 170°C, Td ≥ 310°C” — generyczne „high-Tg” jest niewystarczające
- Dk i Df przy częstotliwości pracy: dla każdej płytki RF podaj „Dk = 3,55 ± 0,05 przy 10 GHz, Df ≤ 0,003”, a nie tylko „Rogers 4003C”
- Wykończenie powierzchni i tolerancja grubości: np. „ENIG: Ni 3–6 µm, Au 0,05–0,1 µm wg IPC-4552A”
- Klasyfikacja IPC-4101: odwołaj się do konkretnego slasha dla laminatu (np. /126 dla high-Tg FR4) — daje to fabryce mierzalną specyfikację do spełnienia
- Wymagania certyfikacyjne: certyfikacja UL, karta katalogowa laminatu i wyniki pomiarów kuponu testowego Dk/Df na panelu produkcyjnym
Kontrole jakości
Żądaj certyfikatu materiałowego producenta laminatu (nie tylko oświadczenia fabryki PCB). W przypadku złożonych lub wysokoczęstotliwościowych płytek żądaj przekrojów mikroskopowych, aby zweryfikować rejestrację warstw i jakość beczki przelotu galwanicznego. W przypadku MCPCB zweryfikuj przewodność cieplną w karcie katalogowej producenta — w zamówieniu podaj wartość minimalną.
Typowe problemy
Rozwarstwienie FR4 po wielu cyklach lutowania w piecu: Spowodowane standardowym Tg FR4 w procesie bezołowiowym. Żywica mięknie powyżej Tg podczas lutowania w piecu (szczyt ~250°C), a wielokrotne cyklowanie termiczne powoduje naprężenia rozszerzania osi Z w przelotach galwanicznych. Rozwiązanie: FR4 high-Tg (Tg ≥ 170°C) lub poliimid dla płytek poddawanych powyżej 5 cykli termicznych.
Ciche podstawienie materiału: Fabryce kończy się specyfikowany laminat i podstawia generyczną markę z podobnie deklarowanym Dk — który może się różnić ±0,2, wystarczająco, by rozstroić antenę lub przesunąć ślad o kontrolowanej impedancji o 5–10 Ω. Łagodzenie: wymaganie certyfikatu partii laminatu w zamówieniu i pomiar kuponu impedancji na każdym panelu.
Czarna pada na ENIG: Zawartość fosforu Ni poza specyfikacją powoduje kruche złącze intermetaliczne Au-Ni-Sn. Połączenie lutowane wygląda dobrze wizualnie i elektrycznie, ale zawodzi pod obciążeniem mechanicznym. Wykrywa się przez przekrój i SEM. Podaj zawartość fosforu Ni 7–11% i wymagaj rejestrów certyfikacji kąpieli ENIG.
Powiązane zasoby
- Proces montażu SMT — wpływ materiału podłoża na lutowanie
- Wytyczne DFM — zasady szerokości/przestrzeni śladu według liczby warstw i materiału
- Zgodność RoHS — wymagania dotyczące materiałów do lutowania bezołowiowego
- Lista kontrolna audytu fabrycznego
- Sourcing i dopasowanie dostawców
- Sourcing PCB i SMT
- Przewodnik kupującego dla montażu PCB w Chinach