China Sourcing Agent
Zapytaj o wycenę

Moduły LoRa i LoRaWAN: przewodnik po sourcingu z Chin

Techniczny przewodnik po sourcingu modułów LoRa i LoRaWAN od chińskich producentów. Obejmuje układy SX1276 vs SX1262, regionalne pasma częstotliwości, wymagania certyfikacyjne i kryteria oceny dostawców.

autor: Liquan Wang 5 min read components
loralorawaniot-moduleswirelesslpwan
★★★★☆ 3.8 / 5 Łatwość sourcingu · 31 projektów sourcingowych

Moduły LoRa należą do komponentów bezprzewodowych o najbardziej rozbudowanych wymaganiach certyfikacyjnych spośród wszystkich elementów, jakie można pozyskiwać z Chin. Podstawowe IP należy do Semtech (USA), moduły są w większości produkowane w Chinach, a ciężar certyfikacji dla każdego rynku docelowego jest znaczny. Zaplanuj tę złożoność odpowiednio wcześnie — inaczej dostarczysz produkt niezgodny z przepisami.

Przegląd

LoRa (Long Range) to zastrzeżona modulacja chirp spread spectrum (CSS) należąca do Semtech. LoRaWAN to stos protokołów warstwy sieciowej zbudowany na bazie LoRa, zdefiniowany przez LoRa Alliance. Oba terminy są często używane zamiennie, lecz są rozróżnialne: LoRa może działać punkt-punkt bez LoRaWAN, a LoRaWAN wymaga LoRa na warstwie fizycznej.

Typowy budżet łącza: 154–157 dB przy SX1262. Maksymalny zasięg w terenie otwartym: 10–15 km. Przepustowość: od 0,3 kbps do 37,5 kbps — zależnie od współczynnika rozpraszania (SF7–SF12) i szerokości pasma (125/250/500 kHz). Nie nadaje się do zastosowań o wysokiej przepustowości — rozmiar pakietu jest ograniczony do 242 bajtów. LoRaWAN jest dominującym protokołem dla wdrożeń czujników w obszarze przemysłowego IoT, gdzie węzły są zasilane bateryjnie, a zasięg ma pierwszeństwo przed przepustowością.

Kluczowe parametry

ParametrTypowy zakresUwagi
Pasma częstotliwości433 / 470 / 868 / 915 / 923 MHzSpecyficzne dla regionu — patrz tabela wariantów
Czułość-136 do -148 dBmZależy od SF i szerokości pasma
Moc TX+14 do +22 dBm+22 dBm wymaga wariantu z wzmacniaczem PA
Przepustowość0,3–37,5 kbpsOdwrotnie proporcjonalna do zasięgu
Napięcie zasilania1,8–3,6 VSprawdź wymagania regulatora
Prąd w trybie czuwania1–3 µAKluczowy dla węzłów bateryjnych
ObudowaSMD / DIP / Stamp holeStamp hole (kastracja) do lutowania na fali

Główne warianty

Według generacji układu

UkładKluczowe usprawnienie względem poprzednikaModuły
SX1276 (Semtech, 2013)Oryginalny LoRa — punkt odniesieniaAI-Thinker Ra-02, starsze EBYTE E32
SX1262 (Semtech, 2019)+3 dB czułości, niższy pobór prądu, zgodność SPIEBYTE E22, E220, RAK4630, Heltec LoRa 32 v3
SX1268 (Semtech, 2019)Wariant SX1262 dla CN470 / AS923EBYTE E22-400 series
LR1110 (Semtech, 2021)Multi-stack: LoRa + skanowanie Wi-Fi + GNSSRAK3372 — dla zastosowań geolokalizacyjnych

Zalecenie: Przy nowych projektach stosuj moduły oparte na SX1262, chyba że potrzebujesz konkretnie CN470 (SX1268).

Według pasma częstotliwości (regionalnie)

RegionPasmoRegulacje
UE868 MHzETSI EN 300 220, wymagane CE/RED
USA / Kanada915 MHzFCC Part 15.247
Japonia920 MHzTELEC (MIC)
Chiny470–510 MHzSRRC (Ministerstwo Przemysłu i Informatyzacji)
Azja Południowo-Wschodnia923 MHzRóżni się w zależności od kraju — sprawdź IMDA (SG), NBTC (TH)
Australia915 MHzACMA, oznakowanie RCM

Modułu na 868 MHz nie można legalnie sprzedawać w USA i odwrotnie. Dopasowanie anteny też się różni — antena śladowa PCB na 915 MHz będzie niedopasowana przy 868 MHz.

Kluczowi dostawcy (z siedzibą w Chinach)

DostawcaSerieUwagi
EBYTE (成都亿佰特)E32 (SX1276), E22 (SX1262), E220Największy chiński dostawca wolumenowy; QC niespójne przy MOQ <500
AI-ThinkerRa-02SX1276, 433 MHz, bardzo niski koszt; brak certyfikatu FCC/CE
Heltec AutomationWiFi LoRa 32 V3Zestaw ESP32-S3 + SX1262; certyfikat CE; popularny do prototypowania
RAK WirelessRAK4630, RAK3372Nordic nRF52840 + SX1262; ekosystem WisBlock; wstępnie certyfikowany CE/FCC
DraginoLA66, LGT92Moduły końcowe LoRaWAN; certyfikat CE/FCC; dobra dokumentacja

Sourcing z Chin: na co zwrócić uwagę

  • Przed zamówieniem wolumenu produkcyjnego zweryfikuj certyfikaty FCC/CE. Dostawcy rutynowo drukują numery FCC ID na niecertyfikowanych modułach. Sprawdź w bazie FCC Equipment Authorization (apps.fcc.gov/oetcf/eas/reports/GenericSearch.cfm), wpisując wydrukowany numer FCC ID. Musi istnieć ważne zezwolenie z pasującym numerem modelu modułu.
  • Przed wyceną dobierz pasmo częstotliwości do rynku docelowego. EBYTE sprzedaje E22-900T22S (915 MHz) i E22-868T22S (868 MHz) jako oddzielne SKU. Zamówienie złego pasma w chińskiej fabryce to częsty i kosztowny błąd — modułów RF nie można przestroić po produkcji.
  • Żądaj raportów badań RF od laboratoriów zewnętrznych, nie deklaracji własnych. Legalnie certyfikowane moduły będą posiadać raporty z laboratoriów akredytowanych przez CNAS (Shenzhen Waltek, SGS China, Bureau Veritas China). Własna deklaracja CE jest dopuszczalna w niektórych kategoriach, ale nie dla nadajników radiowych — RED (Dyrektywa o urządzeniach radiowych) wymaga niezależnych badań.
  • Oceń jakość złącza antenowego. Złącza IPEX/U.FL w budżetowych modułach chińskich wytrzymują tylko 20–30 cykli podłączania/odłączania. Do sprzętu montowanego w terenie stosuj złącza SMA lub przewidź odciążenie mechaniczne w projekcie.
  • Sprawdź, czy układ to SX1262 czy SX1276, porównując rzeczywiste oznaczenia chipu przy zakupie modułów bez nazwy. Niektórzy sprzedawcy podstawiają SX1276 (tańszy) w modułach reklamowanych jako SX1262. Żądaj zdjęć komponentów PCB lub przeprowadź kontrolę dostaw.

Typowe problemy

Emisje pasożytnicze niespełniające wymagań regulacyjnych. Chińscy producenci często optymalizują budżet łącza i moc TX bez odpowiedniego filtrowania harmonicznych. Badania wstępne przed wyborem dostawcy pozwalają zaoszczędzić 3000–8000 USD na kosztach ponownego projektu. Żądaj raportu z badań emisji przewodzonej (nie tylko promieniowanej) dla konkretnej kombinacji modułu i anteny, którą planujesz stosować.

Dryft kalibracji częstotliwości w zależności od temperatury. Dokładność rezonatora kwarcowego SX1262 wpływa na częstotliwość środkową kanału. W temperaturze -20°C kryształ ±10 ppm może odchylać się na tyle, że powoduje utratę pakietów w wąskopasmowych bramkach LoRaWAN. Przy zastosowaniach w przemysłowym zakresie temperatur stosuj warianty z TCXO (EBYTE E22-xxxT-series, gdzie przyrostek „-T” oznacza TCXO).

Podrobione układy Semtech. Układy Semtech były podrabiane — najczęściej SX1276. Wydajność RF klonów pogarsza się w warunkach brzegowych (wysoki SF, słaby sygnał). Jeśli dostawca oferuje moduły oparte na SX1262 poniżej ceny detalicznej EBYTE E22, zażądaj zdjęcia struktury krzemu lub kupuj od autoryzowanego dystrybutora Semtech (Mouser, DigiKey, Arrow).

Wymagane certyfikaty

CertyfikatRynekTypowy kosztCzas realizacji
CE (RED)UE5000–12 000 EUR6–10 tygodni
FCC Part 15.247USA4000–10 000 USD8–14 tygodni
TELEC (MIC)Japonia500 000–1 200 000 JPY8–12 tygodni
SRRCChiny kontynentalne3000–8000 CNY4–8 tygodni
RCMAustralia / NZ2000–6000 AUD6–10 tygodni

Wstępnie certyfikowane moduły firm RAK Wireless, Dragino lub Heltec eliminują te koszty, jeśli integrujesz moduł w większym urządzeniu, a nie sprzedajesz go jako produkt samodzielny. Nasz proces inspekcji obejmuje weryfikację certyfikatów dla wszystkich modułów IoT przed rozpoczęciem produkcji. Sprawdź stronę właściwej jednostki certyfikującej, aby potwierdzić, że konkretny model modułu figuruje na liście — nie tylko marka.

Powiązane zasoby

Engineer-led sourcing No hidden margins 24-hour response

Have a sourcing project in mind?

Tell us what you need. We respond within 24 hours, including weekends.

Request a Quote → See how it works →
NASZE USŁUGI
Zaopatrzenie i dobór dostawców Audyt fabryki Kontrola jakości Private label / OEM Logistyka
Wyślij zapytanie sourcingowe →
POWIĄZANE ARTYKUŁY WIKI
ble-5-modules wifi-6-modules fcc-certification ce-marking telec-japan
POWIĄZANE PORADNIKI
how to source electronics from china industrial iot hardware sourcing alibaba vs 1688
LW
Liquan Wang
Założyciel China Sourcing Agent. 7 lat jako inżynier sprzętowy i full-stack, po czym założył agencję sourcingową z Chin specjalizującą się w elektronice, modułach IoT i montażu PCB. O nas →