China Sourcing Agent
Zapytaj o wycenę

Ogniwa baterii LiPo i Li-ion: przewodnik sourcingowy z Chin

Techniczny przewodnik sourcingowy dla ogniw LiPo i Li-ion z Chin. Omawia gęstość energii, wskaźnik C, cykl życia, chińskich producentów ogniw, klasyfikację Grade A vs B oraz zgodność transportową UN 38.3.

autor: Liquan Wang 7 min read components
lipoliionbatteryenergy-densityun38.3
★★★☆☆ 3.3 / 5 Łatwość sourcingu · 41 projektów sourcingowych

Ogniwa baterii to kategoria komponentów z najwyższym ryzykiem fałszowania specyfikacji w sourcingu z Chin. Zawyżone oceny pojemności, przepakowane ogniwa i fałszywa klasyfikacja jakości są powszechne. Oferta fabryczna o 30% poniżej rynku za ogniwa „Grade A” jest niemal pewnym sygnałem materiału niezgodnego ze specyfikacją. Konsekwencje — nieudane raporty UN 38.3, zajęcia celne, incydenty bezpieczeństwa w terenie — są nieproporcjonalnie drogie w porównaniu do zaoszczędzonego kosztu.

Przegląd

Ogniwa litowo-jonowe i litowo-polimerowe przekształcają energię chemiczną w elektryczną poprzez interkalację jonów litu między katodą (LiCoO2, NMC, LFP, NCA) a anodą (grafit, grafit krzemowy). Terminy „Li-ion” i „LiPo” odnoszą się do formatu obudowy ogniwa, nie do chemii: Li-ion zazwyczaj odnosi się do ogniw cylindrycznych lub pryzmatycznych w twardej obudowie; LiPo (litowo-polimerowy) odnosi się do ogniw w aluminiowej laminatowej saszetce. Oba zazwyczaj używają chemii NMC lub LCO.

Chemia katody determinuje pułap gęstości energii, cykl życia i stabilność termiczną:

ChemiaGęstość energiiCykl życiaStabilność termicznaGłówne zastosowanie
LCO (LiCoO2)150–200 Wh/kg300–500 cykliSłabaElektronika użytkowa (starsze projekty)
NMC (LiNiMnCoO2)150–220 Wh/kg (zależy od proporcji)500–1 000 cykliUmiarkowanaNowoczesna elektronika użytkowa, EV
LFP (LiFePO4)90–120 Wh/kg1 500–3 000 cykliDoskonałaNarzędzia elektryczne, magazynowanie energii, niektóre EV
NCA (LiNiCoAlO2)200–260 Wh/kg500–800 cykliUmiarkowana-słabaUrządzenia o dużym poborze prądu, ogniwa Tesla

Dla konsumenckiego IoT i urządzeń do noszenia, ogniwa NMC w saszetce (LiPo) dominują ze względu na połączenie gęstości energii i elastyczności formatu. Dla przemysłowych urządzeń IoT wymagających długiej żywotności lub pracy przy szerokim zakresie temperatur, preferowane są cylindryczne ogniwa LFP pomimo niższej gęstości energii.

Kluczowe specyfikacje

ParametrTypowy zakresUwagi
Pojemność100 mAh – 5 000 mAh (konsumencki) / do 300 Ah (EV)Nominalna przy prędkości rozładowania 0,2C, 25°C
Gęstość energii (grawimetryczna)LiPo: 200–260 Wh/kg; 21700: 270–300 Wh/kgOgniwa premium zbliżają się do 300 Wh/kg
Napięcie nominalne3,6–3,7 V (NMC/NCA); 3,2 V (LFP)Pełne ładowanie: 4,20 V NMC; 3,65 V LFP
Wskaźnik C (ładowanie)0,5C standard; 1C szybkie ładowanie1C = 1-godzinne ładowanie przy nominalnej pojemności
Wskaźnik C (rozładowanie)0,5C–2C standard; 5C–20C dla dużego poboruPrzekroczenie nominalnego wskaźnika C przyspiesza degradację
Cykl życia (retencja 80% pojemności)NMC: 300–1 000 cykli; LFP: 1 500–3 000 cykliPrzy 0,5C/0,5C, 25°C, 100% DoD
Temperatura pracy (ładowanie)0 do 45°CŁadowanie poniżej 0°C powoduje osadzanie litu — natychmiastowe zagrożenie bezpieczeństwa
Temperatura pracy (rozładowanie)−20 do 60°CPojemność zmniejsza się o 15–30% w −20°C
Samoodładowanie1–3% miesięcznie w 25°CPrzyspiesza powyżej 40°C przechowywania
Tolerancja pojemności (Grade A)±1–2%Ogniwa commodity/szare: ±5–10%

Główne formaty ogniw

Cylindryczne

FormatNominalne wymiaryTypowa pojemnośćTypowe zastosowanie
1450014 × 50 mm600–900 mAhLatarki, małe urządzenia
1865018 × 65 mm2 000–3 500 mAhLaptopy, power banki, e-rowery
2170021 × 70 mm4 000–5 500 mAhEV, wysokiej klasy narzędzia elektryczne
3265032 × 65 mm5 000–6 000 mAhPrzemysłowe, magazynowanie energii

Format 21700 w dużej mierze zastąpił 18650 w nowych projektach wysokiej wydajności. Format Tesla 4680 (46 × 80 mm) istnieje, ale nie jest jeszcze szeroko dostępny jako komercyjne ogniwo commodity.

Saszetka (LiPo)

Niestandardowe wymiary według szerokości × wysokości × grubości (np. 803040: grubość 8 mm × szerokość 30 mm × długość 40 mm). Ogniwa w saszetce pozwalają na optymalizację formatu dla urządzeń do noszenia i cienkich urządzeń, ale wymagają ochronnej ramy strukturalnej — aluminiowa laminatowa saszetka nie zapewnia żadnego podparcia strukturalnego i odkształci się lub przebije pod ciśnieniem. W zastosowaniach elektroniki zasilającej takich jak przenośne elektrownie, pryzmatyczne ogniwa w twardej obudowie są zazwyczaj preferowane nad saszetką ze względu na wytrzymałość strukturalną.

Pryzmatyczne w twardej obudowie

Ogniwa w aluminiowej lub stalowej twardej obudowie ze standaryzowanymi wymiarami (pryzmatyczne formaty IEC 62133). Wyższa ochrona mechaniczna niż saszetka. Droższe za Wh niż równoważne cylindryczne ze względu na koszt materiału obudowy.

Chińscy producenci ogniw

ProducentPoziomMocne stronyUwagi
CATL (宁德时代)Tier 1Baterie EV, duże ogniwa pryzmatyczne, LFPMOQ bardzo wysokie dla konsumentów; bezpośrednie ceny tylko dla klientów przemysłowych
BYD (比亚迪)Tier 1Ogniwa LFP, integracja pionowaSprzedaje głównie OEM EV; ogniwa konsumenckie dostępne przez dystrybutorów
EVE Energy (亿纬锂能)Tier 1Cylindryczne 18650/21700, niestandardowe LiPoSilna pozycja w IoT i konsumencie; dostępne raporty UN 38.3
Lishen (天津力神)Tier 1–218650, konsumenckie LiPoDługa historia; QC bardziej zmienne niż EVE/CATL
Great Power (鹏辉能源)Tier 2Konsumenckie LiPo, ogniwa power bankPopularne dla OEM elektroniki użytkowej
Ganfeng Lithium (赣锋锂业)Tier 1–2Rozwój stanu stałego; LiPoLepiej znany jako dostawca materiałów litu upstream
Generyczni resellerzy z ShenzhenCommodityTylko cenaWysokie ryzyko; nieznane pochodzenie; powszechne źródło przepakowanych i poza-specyfikacją ogniw

Klasyfikacja jakości ogniw

Grade A: Ogniwa, które przeszły pełny test specyfikacji producenta podczas produkcji. Tolerancja pojemności ±1–2%, impedancja w specyfikacji, brak wad wizualnych. To jest za co płacisz, kupując bezpośrednio od producenta Tier 1.

Grade B: Ogniwa, które nie spełniają jednego lub więcej parametrów specyfikacji, ale nie są wadliwe. Pojemność 10–20% poniżej nominalnej lub nieco podwyższona rezystancja wewnętrzna. Sprzedawane za 40–60% ceny Grade A. Odpowiednie dla niekrytycznych zastosowań zasilania awaryjnego z odpowiednim deratowaniem.

Grade C / Odzyskane: Ogniwa wyjęte z pakietów baterii (np. wycofane laptopy lub EV), przepakowane z nowymi etykietami pokazującymi zawyżoną pojemność. Pojemność może wynosić 50–80% tego, co jest wydrukowane. Ogniwa te mają nieznaną historię cykli i zdegradowane separatory. Jest to główne ryzyko commodity w chińskim szarorynkowym handlu ogniwami.

Krytyczny problem: ogniwa Grade B i C są często etykietowane i sprzedawane jako Grade A. Weryfikacja wymaga analizatora pojemności ogniw (nie multimetru). Testuj przy rozładowaniu 0,2C od 4,20V do 2,75V i porównaj zmierzone Wh z nominalnym Wh. Prawdziwe Grade A 3 000 mAh 18650 dostarcza ≥10,8 Wh; przepakowane ogniwo dostarczające 8,5 Wh działa przy 79% specyfikacji.

Sourcing z Chin: na co zwrócić uwagę

  • Sourcuj ogniwa od autoryzowanego dystrybutora producenta lub bezpośrednio, nie od anonimowych resellerów z Shenzhen. EVE Energy, Great Power i Lishen mają autoryzowane sieci dystrybutorów. Zażądaj Arkusza Specyfikacji Producenta Ogniw (CMSS) pasującego do Twojego konkretnego numeru części — nie ogólnej karty danych.
  • Wymagaj raportu UN 38.3 dla konkretnego modelu ogniwa, który kupujesz. Raport musi zawierać dokładny model ogniwa (np. EVE 18650 LP 3200 mAh), datę testu i akredytację laboratorium testowego. Raport UN 38.3 dla „ogniw 18650 3000mAh” od nienazwanego producenta nie jest wystarczający dla zgodności celnej.
  • Testuj próbki przychodzące przed zatwierdzeniem zamówienia produkcyjnego. Testuj 20–30 ogniw z partii próbnej przy rozładowaniu 0,2C. Mierz rzeczywiście dostarczone Wh, impedancję wewnętrzną przy 1 kHz (AC) i napięcie obwodu otwartego po 24 godzinach przy 50% SoC (powinno ustabilizować się w zakresie 10 mV między ogniwami z tej samej partii). Wysoka wariancja OCV wskazuje na mieszane klasy.
  • Dla niestandardowych ogniw LiPo, określ wymiary ogniwa z tolerancjami, nie tylko nominalnymi. Ogniwo LiPo 803040 ma nominalną grubość 8 mm, ale niektórzy producenci dostarczają ogniwa o wymiarach 8,3–8,6 mm. W ciasno tolerancjowanej obudowie urządzenia do noszenia, ta nadwyżka 0,5 mm wymaga zmiany układu PCB. Określ maksymalną grubość w zamówieniu zakupu.
  • Zablokowana cena ogniwa nie gwarantuje zablokowanej jakości. Chińscy producenci ogniw czasami podstawiają materiał niższej klasy w tym samym numerze modelu wraz ze zmianami kosztów surowców. Uwzględnij w swojej umowie dostawy protokół inspekcji przychodzącej umożliwiający odrzucenie partii nie przechodzących testów pojemności.

Typowe problemy

Przepakowane ogniwa z zawyżonymi deklaracjami pojemności: Najczęstsze na rynku commodity 18650. Stare wyciągi z laptopów lub ogniwa odrzucone są przepakowywane z etykietami podającymi 3 000–3 600 mAh. Rzeczywista pojemność wynosi zazwyczaj 1 500–2 500 mAh. Test rozładowania 0,2C zajmuje 5 godzin i natychmiast to wychwytuje.

Wycieki elektrolitu z ogniw LiPo spowodowane uszkodzeniami podczas obsługi: Ogniwa LiPo w saszetce rozwijają mikropęknięcia w aluminiowej laminatowej folii, jeśli zostaną wygięte lub wgniecione podczas transportu. Wyciekający elektrolit (LiPF6 w rozpuszczalniku organicznym) jest żrący i łatwopalny. Kontroluj wizualnie przychodzące ogniwa LiPo pod kątem deformacji i sprawdzaj zapach elektrolitu (ostry, podobny do rozpuszczalnika) przed montażem.

Zanik pojemności przypisywany BMS: Gdy żywotność baterii produktu spada w terenie w ciągu 200 cykli, powszechną diagnozą jest „problem z BMS”. W większości przypadków przyczyną jest ogniwo Grade B lub C stosowane w zastosowaniu z wysokim DoD (głębokością rozładowania). Ogniwa Grade B wykazują przyspieszony zanik pojemności po 100–150 cyklach przy 100% DoD w porównaniu z ogniwami Grade A.

Wymagane certyfikacje

StandardDotyczyUwagi
UN 38.3Wszystkie ogniwa i baterie litowe do transportu lotniczego/morskiegoRaport testowy wymagany dla modelu ogniwa; pakiet ma oddzielne wymagania
IEC 62133-2:2017Bezpieczeństwo konsumenckich ogniw litowychTesty zwarcia, przeładowania, wymuszonego rozładowania, nadużycia mechanicznego
UL 1642Ogniwa na rynek USACertyfikacja komponentu dla ogniw w produktach na rynek USA
MSDS / SDSWszystkie transporty chemiczneWymagane do odprawy celnej ogniw

Powiązane zasoby

Engineer-led sourcing No hidden margins 24-hour response

Have a sourcing project in mind?

Tell us what you need. We respond within 24 hours, including weekends.

Request a Quote → See how it works →
NASZE USŁUGI
Zaopatrzenie i dobór dostawców Audyt fabryki Kontrola jakości Private label / OEM Logistyka
Wyślij zapytanie sourcingowe →
POWIĄZANE ARTYKUŁY WIKI
bms-lithium gan-charger-ic un38-3-battery iec-62133
POWIĄZANE PORADNIKI
wearable manufacturing china
LW
Liquan Wang
Założyciel China Sourcing Agent. 7 lat jako inżynier sprzętowy i full-stack, po czym założył agencję sourcingową z Chin specjalizującą się w elektronice, modułach IoT i montażu PCB. O nas →