China Sourcing Agent
Zapytaj o wycenę

Moduły sensorów LiDAR: sourcing z Chin — obrotowe, solid-state i MEMS

Techniczny przewodnik sourcingowy dla modułów LiDAR od chińskich producentów. Omawia specyfikacje Hesai, Livox, Robosense, długości fal 905nm vs 1550nm, ToF vs FMCW, kontrolę eksportu oraz integrację z ROS.

autor: Liquan Wang 9 min read components
lidaradasautonomous-vehiclespoint-cloudhesailivox
★★☆☆☆ 2.1 / 5 Łatwość sourcingu · 7 projektów sourcingowych

Chińscy producenci LiDAR nadrobili większość luki wydajnościowej wobec zachodnich dostawców i stanowią teraz dominującą opcję produkcyjną dla zastosowań motoryzacyjnych i robotycznych spoza sektora OEM. Jednak odpowiedni sourcing LiDAR wymaga zrozumienia narażenia na kontrolę eksportu, rzeczywistych luk kwalifikacyjnych między jednostkami deklarowanymi jako motoryzacyjne a certyfikowanymi oraz fundamentalnych kompromisów technologicznych między obrotowymi mechanicznymi, solid-state i projektami MEMS.

Przegląd

Sensory LiDAR (Light Detection and Ranging) mierzą odległość, mierząc czas przebiegu w obie strony impulsów laserowych. Obrotowy lub skanujący LiDAR buduje trójwymiarową chmurę punktów otoczenia — każdy punkt powrotny zawiera współrzędne x, y, z i dane intensywności (odblaskowości). W zastosowaniach motoryzacyjnych i robotycznych o przydatności decydują gęstość chmury punktów, prędkość aktualizacji, zasięg i brak ruchomych części.

ToF vs. FMCW: dwie zasady pomiaru

Bezpośredni ToF (Time of Flight): Emituje krótki impuls laserowy, mierzy czas do powrotu odbitego impulsu. Odległość = (prędkość światła × czas w obie strony) / 2. Prosta, dojrzała, opłacalna. Wszystkie główne chińskie LiDARy (Hesai, Livox, Robosense) używają bezpośredniego ToF lub jego wariantu.

LiDAR FMCW: Emituje częstotliwościowo zmiatającą falę ciągłą (analogicznie do radaru FMCW). Częstotliwość bicia między sygnałem nadawanym a odebranym koduje zarówno zasięg, jak i prędkość jednocześnie — każdy punkt w chmurze zawiera pomiar prędkości Dopplera bez dodatkowego przetwarzania. LiDAR FMCW jest znacznie bardziej złożony i droższy, ale zapewnia natychmiastowe dane prędkości w każdym punkcie powrotu. Aktualne przykłady komercyjne: Aeva Aeries II (USA, nie produkowane w Chinach), Silc Technologies (USA). Chiński LiDAR FMCW jest nadal w dużej mierze przed-komercyjny w połowie 2026 r.

Dla praktycznie wszystkich zapytań sourcingowych, ToF jest odpowiednią technologią.

Długości fal 905 nm vs. 1550 nm

Parametr905 nm1550 nm
Klasa bezpieczeństwa laserowegoKlasa 1 (IEC 60825-1) tylko przy niższych poziomach mocy; większość LiDARów motoryzacyjnych 905nm działa jako Klasa 1Klasa 1 przy znacznie wyższej mocy ze względu na absorpcję w rogówce/soczewce; woda w tkankach oka silnie absorbuje 1550nm
Maksymalne dopuszczalne narażenieNiższe; ogranicza szczytową moc impulsów~40× wyższe niż 905nm dla zgodności z Klasą 1
Technologia detektoraSilicon APD / SPAD (tani, dojrzały)InGaAs APD (drogi, złożone chłodzenie)
Zasięg przy równoważnej mocy bezpiecznej dla okaKrótszy dla tej samej aperturyDłuższy — może osiągnąć ponad 300m Klasa 1
KosztNiskiWysoki (detektory InGaAs 5–10× droższe)
Typowe zastosowanieZastosowania zasięgu <200m, motoryzacjaRobotyka długiego zasięgu, autonomiczne ciężarówki, pomiary

Chińscy producenci używają prawie wyłącznie 905nm. Przewaga 1550nm jest znacząca dla autonomicznych ciężarówek, gdzie ważne są zasięg powyżej 300m i margines bezpieczeństwa laserowego — ale dla ADAS samochodów osobowych i mobilnej robotyki, 905nm jest odpowiedni i tańszy.

IEC 60825-1 Klasa 1: Jest to jedyna klasa bezpieczna dla środowisk niekontrolowanych (tj. gdzie wiązka LiDAR może skierować się na ludzi). Wszystkie komercyjnie sprzedawane motoryzacyjne LiDARy deklarują Klasę 1. Sprawdź, czy dostępny jest raport klasyfikacji laserowej z akredytowanego laboratorium — nie akceptuj samooceny bez danych pomocniczych.

Kluczowe specyfikacje

ParametrPodstawowyŚredni zakresWysoka wydajność
Kanały (powroty/obrót)16–3264–128128–512
Maks. zasięg50–120 m150–200 m200–300 m
Dokładność zasięgu±3 cm±1–2 cm±1 cm
Rozdzielczość kątowa (pionowa)0,1–0,4°0,05–0,2°
Rozdzielczość kątowa (pozioma)0,2°0,1–0,2°0,05–0,1°
Prędkość wyjścia chmury punktów100K–200K pkt/s500K–1M pkt/s1M–5M pkt/s
Prędkość obrotu10–20 Hz10–20 Hz10–20 Hz
Długość fali lasera905 nm905 nm905 nm (większość)
Stopień ochrony IPIP65IP67IP67–IP69K
Temperatura pracy−10°C do 60°C (komercyjna)−20°C do 70°C−40°C do 85°C (motoryzacyjna)
InterfejsEthernet UDPEthernet UDPEthernet UDP / PCIe
Pobór mocy8–15 W15–25 W20–40 W

Zakres temperatury pracy to najbardziej znaczący czynnik różnicujący między jednostkami komercyjnymi a motoryzacyjnymi. −40°C do 85°C (profil motoryzacyjny Grade 1) zazwyczaj wymaga narzutu cenowego 20–40% ponad specyfikacje komercyjne −20°C do 70°C.

Główne warianty / typy

Mechaniczny obrotowy LiDAR

Tradycyjna architektura: silnik obrotowy obraca zestawem emiter/odbiornik lasera skanując 360° poziomo. Zapewnia to najszersze poziome pole widzenia, ale wprowadza tryb awarii mechanicznej (łożysko i silnik).

Hesai Technology (禾赛科技, NASDAQ: HSAI)

ModelKanałyZasięgPrędkość punktówUwagi
XT3232120 m640K pkt/sKompaktowy obrotowy; powszechny w robotyce
AT128128200 m1,53M pkt/sSemi-solid; ukierunkowany motoryzacyjnie, używany w Li Auto, SAIC
QT12812860 m (szerokie FoV)1,53M pkt/sKrótki zasięg wysoka gęstość; percepcja bliskiego pola
ET25odpowiednik 25 linii100 mUltra-niski koszt; dla ADAS dużego wolumenu

Hesai AT128 jest dostarczany OEM kilku chińskim producentom samochodów dla ADAS wspomagania autostradowego. Ceny OEM (1000+ jednostek): około $500–800 za jednostkę. Jednostki deweloperskie/ewaluacyjne: $1 200–2 500 bezpośrednio od Hesai.

Robosense (速腾聚创, HKEX: 2498)

ModelKanałyZasięgUwagi
RS-LiDAR-1616150 mPodstawowy; powszechnie stosowany w badaniach
RS-LiDAR-3232200 mŚredni poziom; dobry stosunek cena/wydajność dla robotyki
RS-Ruby 128128250 mWysoka wydajność mechaniczna; profesjonalny
RS-LiDAR-M1MEMS solid-state150 mSemi-solid; trwająca kwalifikacja motoryzacyjna

Ouster (teraz połączony z Velodyne → Ouster, Inc., siedziba w USA): Sprzęt produkowany w USA/Azji Południowo-Wschodniej, nie w Chinach kontynentalnych. Uwzględniony dla referencji jako komparatywna wartość odniesienia. Seria OS0/OS1/OS2 kosztuje od $800 do $4 000 za jednostkę przy wolumenie i stanowi punkt odniesienia porównania gęstości chmury punktów.

Solid-state LiDAR

Solid-state LiDAR eliminuje mechanizm obrotowy, używając jednego z trzech podejść skanowania: optycznych tablic fazowych (OPA), mikrolustrzyków MEMS lub flash (bez skanowania, oświetla całą scenę jednocześnie).

Brak ruchomych części = MTBF o rzędy wielkości wyższy niż mechaniczny. Motoryzacyjny cel MTBF dla solid-state to ponad 100 000 godzin vs. 20 000–50 000 godzin dla wysokiej jakości projektów mechanicznych.

Kompromis: Węższe poziome pole widzenia (zazwyczaj 60–120° vs. 360° dla obrotowego). Wiele jednostek wymaganych do pełnego pokrycia 360° pojazdu.

Livox (spółka zależna DJI, 大疆旗下览沃科技)

ModelTyp skanowaniaFoVZasięgUwagi
Mid-360Niepowtarzalny MEMS360°H × 59°V70 mPokrycie sferyczne; gotowy na ROS2
HAPNiepowtarzalny120°H × 25°V150 mDo przodu motoryzacyjne zastosowanie
AviaNiepowtarzalny70,4°H × 77,2°V450 mDługi zasięg; przemysłowe pomiary
Tele-15Niepowtarzalny14,5°H × 16,1°V500 mWąskie FoV długiego zasięgu

Niepowtarzalne skanowanie Livox używa wzoru skanowania Lissajous zamiast regularnego rastra. Oznacza to, że efektywna rozdzielczość kątowa wzrasta wraz z czasem integracji — przy 100ms gęstość przekracza jednostkę mechaniczną 64-kanałową w tym samym FOV. Jest to prawdziwa zaleta dla nieruchomych lub wolno poruszających się celów.

Cena detaliczna Livox Mid-360: ~$300–600 w zależności od ilości i konfiguracji. Dobrze obsługiwany przez ROS 1/2 (Livox-ROS-Driver2), zintegrowany z ekosystemem dronów PX4/ArduPilot.

Innovusion (图达通, teraz Seyond)

Seria Falcon (Robin) celuje w integrację OEM motoryzacyjną. Używana w pojazdach serii NIO ET7. Niedostępna do ogólnego sourcingu modułów — wymagane bezpośrednie partnerstwo OEM.

Skanujący LiDAR MEMS

Skanowanie mikrolustrzykiem MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems) kieruje wiązką laserową za pomocą małego rezonansowego lustra krzemowego. Mniejszy, lżejszy i łatwiejszy do produkcji masowej niż mechaniczny obrotowy, ale lustro MEMS ma własny profil niezawodności (ryzyko pęknięcia zmęczeniowego przy rezonansie jeśli specyfikacja wstrząs/wibracja jest przekroczona).

Kluczowi chińscy dostawcy LiDAR MEMS obejmują Robosense (RS-LiDAR-M1) i jednostkę autonomicznej jazdy Huawei (niedostępna do niezależnego sourcingu).

Sourcing z Chin: na co zwrócić uwagę

Dokumentacja kwalifikacyjna

Większość chińskich firm LiDAR nie posiada aktualnie pełnej kwalifikacji AEC-Q100 dla swoich wewnętrznych komponentów — zazwyczaj przeprowadzają własne wewnętrzne testy niezawodnościowe przy użyciu przyspieszonych testów żywotności (ALT), które częściowo pokrywają się z kryteriami AEC-Q100, ale nie są formalnie równoważne. Zapytaj konkretnie:

  1. Jakie testy niezawodnościowe zostały przeprowadzone? (HALT, HASS, wibracje wg ISO 16750-3, cykl termiczny wg IEC 60068-2-14)
  2. Czy jednostka została zwalidowana przez klienta OEM lub Tier 1 motoryzacyjnego? (Hesai AT128 ma walidację OEM motoryzacyjną; wiele jednostek niższego poziomu nie ma)
  3. Jaki jest stopień ochrony przed wnikaniem IP i czy jest certyfikowany przez akredytowane laboratorium? (IP67 samooceniane vs. IP67 wg raportu testowego IEC 60529 to różne rzeczy)

Format danych chmury punktów

Wszystkie główne chińskie LiDARy wychodzą przez Ethernet UDP (100BASE-T1 lub standardowy 1000BASE-T). De facto formatem jest PCAPng kompatybilny z Wireshark przechwyt pakietów oraz zastrzeżony lub kompatybilny z ROS protokół binarny. Potwierdź:

  • Dostępność i status utrzymania sterownika ROS 1/2 (historia commitów GitHub ma znaczenie)
  • Kompatybilność PCAPng do odtwarzania offline podczas tworzenia
  • Czy sterownik jest open-source czy wymaga licencji SDK

Kwestie kontroli eksportu

To nie jest trywialne dla LiDAR wysokiej wydajności. Przepisy eksportowe USA (EAR) klasyfikują sensory LiDAR w kategoriach ECCN, które mogą wymagać licencji eksportowych dla określonych zastosowań końcowych lub miejsc docelowych.

  • EAR99: Większość komercyjnych LiDARów poniżej określonych progów wydajności. Brak wymaganej licencji dla większości eksportów.
  • ECCN 6A003 (Sensory i detektory optyczne): Wysokowydajne LiDARy powyżej określonych progów zasięgu/rozdzielczości mogą tutaj podpadać. Wymaga licencji do eksportu do krajów objętych embargiem.
  • ITAR (22 CFR 120–130): Dotyczy LiDAR opracowanego w ramach kontraktów obronnych USA lub spełniającego definicje artykułów obronnych. Nie dotyczy komercyjnych chińskich LiDARów.

Praktyczne wskazówki: jednostki komercyjne Hesai, Livox i Robosense są generalnie EAR99 dla zachodnich klientów komercyjnych. Jeśli Twoje zastosowanie końcowe dotyczy obronności, autonomicznej broni lub importujesz do kraju na Liście Podmiotów USA, przeprowadź formalną klasyfikację EAR przed przystąpieniem do działania.

Benchmarki ceny vs. wydajności

SegmentReprezentatywna jednostkaCena wolumenowa (100+ jednostek)
Podstawowa robotykaLivox Mid-360$300–500
Średnia percepcja motoryzacyjnaHesai XT32$400–700
Wysoka gęstość motoryzacyjnaHesai AT128$500–900
Wysoka gęstość mechanicznaRobosense RS-Ruby 128$800–1 800
Długi zasięg (nie-chiński)Ouster OS1-128$1 500–3 000

Typowe problemy

Błędna reprezentacja zakresu temperatury pracy. Dostawca podający zakres pracy −40°C do 85°C, gdy rzeczywisty zwalidowany zakres wynosi −20°C do 60°C, jest powszechny w niższych segmentach cenowych. Awaria w temperaturach motoryzacyjnych zazwyczaj objawia się jako dezonans lustra MEMS, awaria łożyska silnika lub termiczne wyłączenie sterownika lasera. Zażądaj raportu z testu cyklu termicznego (IEC 60068-2-14), nie tylko deklaracji z karty danych.

Porzucenie sterownika ROS. Kilka chińskich firm LiDAR wycofało produkty lub zbankrutowało w trakcie programu, pozostawiając sterowniki ROS bez utrzymania. Dla programów robotycznych o długim cyklu życia, preferuj dostawców (Hesai, Livox, Robosense) z aktywnymi repozytoriami sterowników na GitHub i umowami wsparcia komercyjnego.

Dryft kalibracji. Kalibracja boresight LiDAR może się przesuwać po cyklu termicznym lub wstrząsie. Sprawdź, czy procedura kalibracji zewnętrznej jest udokumentowana i czy dostawca zapewnia cel kalibracyjny lub zalecenia dotyczące narzędzi. Dla konfiguracji wieloLiDARowych, spójność kalibracji jednostek z różnych partii produkcyjnych ma znaczenie.

Zgodność laserowa Klasy 1 przy maksymalnej mocy. Niektóre jednostki działają na granicy Klasy 1 w trybie maksymalnego zasięgu. Zawsze zażądaj faktycznego obliczenia MPE (Maximum Permissible Exposure) i raportu testowego z laboratorium akredytowanego wg IEC 60825-1 — nie tylko etykiety „Klasa 1” na obudowie.

Sourcing LiDAR jest na wyższym końcu spektrum ryzyka komponentów elektroniki motoryzacyjnej. Inspekcja przed wysyłką powinna obejmować weryfikację certyfikatu testowego IP67 z akredytowanego laboratorium (nie samooceny), wyniki testów cyklu termicznego w temperaturach pracy oraz kontrolę kompatybilności sterownika ROS. Dla programów sourcingujących bezpośrednio od Hesai lub Robosense, zażądaj dokumentacji walidacji OEM dla programów motoryzacyjnych tam, gdzie takie dowody istnieją — jest to prawdziwy czynnik różnicujący od dostawców niższego poziomu.

Wymagane certyfikacje

StandardZnaczenieUwagi
IEC 60825-1 Ed.3 (2014)Klasyfikacja bezpieczeństwa laserowegoObowiązkowe dla każdego LiDAR sprzedawanego jako produkt komercyjny; musi być Klasa 1 dla nieograniczonego użytkowania
FCC Part 15BEMC USA (niezamierzony promieniator)Wymagane dla rynku USA; obejmuje emisje przewodzone i promieniowane z układów cyfrowych
CE (dyrektywa EMC 2014/30/EU + LVD 2014/35/EU)Dostęp do rynku UEEN 55032 dla emisji, EN 55035 dla odporności, EN 62368-1 dla bezpieczeństwa
IP67 wg IEC 60529Ochrona przed wnikaniemMotoryzacyjny montaż zewnętrzny wymaga minimum IP67; IP69K dla narażenia na mycie
ISO 16750-3Mechaniczne testy środowiskowe (wibracje, wstrząs)Kluczowe dla kwalifikacji motoryzacyjnej; zażądaj raportu testowego, nie tylko deklaracji zgodności

Uwaga: AEC-Q100 dotyczy układów scalonych IC, nie całego modułu LiDAR. Chińskie LiDARy celujące w programy OEM motoryzacyjne używają kombinacji wewnętrznych ALT, testów środowiskowych ISO 16750 i specyficznych planów walidacji klientów motoryzacyjnych — nie AEC-Q100 bezpośrednio.

Powiązane zasoby

Engineer-led sourcing No hidden margins 24-hour response

Have a sourcing project in mind?

Tell us what you need. We respond within 24 hours, including weekends.

Request a Quote → See how it works →
NASZE USŁUGI
Zaopatrzenie i dobór dostawców Audyt fabryki Kontrola jakości Private label / OEM Logistyka
Wyślij zapytanie sourcingowe →
POWIĄZANE ARTYKUŁY WIKI
adas-77ghz-radar iso-26262-functional-safety
POWIĄZANE PORADNIKI
factory audit checklist
LW
Liquan Wang
Założyciel China Sourcing Agent. 7 lat jako inżynier sprzętowy i full-stack, po czym założył agencję sourcingową z Chin specjalizującą się w elektronice, modułach IoT i montażu PCB. O nas →