China Sourcing Agent
Zapytaj o wycenę

Układy scalone ładowarek GaN: przewodnik dla OEM elektroniki energetycznej

Techniczny przewodnik po układach scalonych ładowarek GaN dla produkcji OEM elektroniki energetycznej w Chinach. Omawia topologie Navitas, Innoscience, Power Integrations, USB PD 3.1, zestawienie kosztów BOM i zgodność z UL 62368-1.

autor: Liquan Wang 6 min read components
ganchargerpower-electronicsusb-pdpfc
★★★☆☆ 3.2 / 5 Łatwość pozyskania · 26 projektów sourcingowych

Układy scalone ładowarek GaN osiągnęły dojrzałość komercyjną, ale proces zaopatrzenia jest bardziej złożony niż w przypadku standardowych projektów opartych na MOSFET ze względu na: wymagania dotyczące integracji sterownika bramki specyficznego dla producenta, ograniczenia BOM specyficzne dla topologii, integrację stosu protokołu USB PD 3.1 i wielorynkowy proces certyfikacji, który należy do najdroższych w elektronice użytkowej. Różnica między działającym prototypem ładowarki a certyfikowanym, gotowym do wysyłki produktem jest w tej kategorii większa niż w prawie każdym innym komponencie elektroniki energetycznej.

Przegląd

Tranzystory mocy Galium Azotkowe (GaN) przełączają się przy 1–3 MHz w porównaniu z krzemowymi MOSFET przy 65–200 kHz. Wyższa częstotliwość przełączania pozwala na mniejsze komponenty magnetyczne (transformatory, induktory), mniejsze kondensatory filtrujące i mniejsze formy przy równoważnej mocy wyjściowej. Ładowarka GaN 65 W jest mniej więcej o 40% mniejsza objętościowo niż równoważny projekt krzemowy.

Tranzystory GaN FET są typowo integrowane ze sterownikami bramek i logiką sterującą w jednym układzie scalonym („GaNFast” od Navitas, „InnoSwitch” od Power Integrations, „INN5xxx” od Innoscience). Ta integracja obniża złożoność BOM i zapewnia prawidłowe sterowanie bramką — napędzanie GaN FET dyskretnym sterownikiem bramki jest technicznie wykonalne, ale wymaga starannego dostrajania dead-time nieobecnego w zintegrowanych rozwiązaniach.

Kluczowe parametry

ParametrTypowy zakresUwagi
Napięcie wejściowe90–264 VAC (universalne)Niektóre projekty: 100–240 VAC ±10%
Napięcie wyjściowe5–48 VDCUSB PD 3.1 EPR rozszerza do 48V
Moc wyjściowa20W–240W65W to słodki punkt dla ładowarek laptopów/tabletów
Sprawność91–94% przy pełnym obciążeniuDOE Level VI wymaga ≥87,6% śr. (w zależności od poziomu mocy)
Częstotliwość przełączania1–3 MHzGaN umożliwia to vs 65–200 kHz dla Si
Moc bezobciążeniowa<75 mW (Level VI) / <100 mW (CoC Tier 2)Wymóg regulacyjny, nie tylko deklaracja karty katalogowej
Temperatura pracy0–40°C otoczenia (użytkowe) / −20–70°C (przemysłowe)Kluczowe dla specyfikacji wartości obniżonych
MTBF50 000–100 000 godzinWeryfikuj metodologię obliczeń (JESD85, MIL-HDBK-217)

Główne warianty

Porównanie dostawców układów scalonych

DostawcaKluczowe układy scaloneTopologiaIntegracjaCena (1k szt.)Uwagi
Navitas SemiconductorNV6128, NV6168, NV6174 (GaNFast)Active Clamp Flyback (ACF), LLCGaN FET + sterownik w jednej obudowie1,50–3,20 USDFirma US; przejęta przez chińskie MPS Group; szeroko stosowana w premium ładowarkach (Anker)
Power IntegrationsInnoSwitch4-CZ, InnoSwitch4-CXFlyback z synchroniczną prostownicąZintegrowany sterownik izolowanego flyback2,20–4,50 USDNajwyższa integracja; regulacja strony pierwotnej; dostępne szeroko certyfikowane projekty
Innoscience (英诺赛科)INN5001, INN5002, INN5020 seriesFlyback, ACFGaN FET + sterownik0,60–1,40 USDChiński krajowy producent; szybko się poprawia; niższy koszt; mniej projektów referencyjnych dla zachodnich certyfikatów
TransphormTPH3R06PL, TPHR6502LDBoost PFC + LLCDyskretny GaN FET (wymaga zewnętrznego sterownika bramki)1,80–3,00 USD650V GaN dla etapu PFC; nie dla flyback niskiego napięcia
EPC (Efficient Power Conversion)EPC2302, EPC9201 (zestaw deweloperski)RóżneDyskretny GaN FET enhancement-mode1,20–2,80 USDBez zintegrowanego sterownika; wymaga doświadczenia; stosowany w projektach o najwyższej sprawności

Porównanie topologii dla ładowarki 65W

TopologiaSprawnośćEMIZłożonośćTypowe zastosowanie
Flyback o stałej częstotliwości87–90%Najłatwiejsze do spełnieniaNiska<25W ładowarki
Flyback przełączany dolinowo90–92%UmiarkowaneŚrednie25–65W
Active clamp flyback (ACF)92–94%Trudniejsze (wysokie dV/dt)Średnio-wysokie45–140W premium
Połówkowy mostek rezonansowy LLC94–96%UmiarkowaneWysokie>65W ładowarki stacjonarne

ACF to dominująca topologia dla przenośnych ładowarek GaN 65W (Anker 715, Apple MagSafe 2, większość ładowarek laptopów USB-C z lat 2023–2025). Osiąga zerowe przełączanie napięciowe (ZVS) na pierwotnym FET, redukując straty przełączania. NV6168 i InnoSwitch4-CZ są oba zaprojektowane wokół ACF.

Zestawienie kosztów BOM (jednoportowa ładowarka GaN 65W)

KomponentTypowy koszt (1k szt.)Uwagi
Układ scalony GaN (np. NV6168)1,80–2,50 USDGłówny czynnik kosztowy
Transformator (RM8 lub PQ3535)0,80–1,50 USDKluczowy dla sprawności i EMI; kupować od kwalifikowanego producenta transformatorów
Kontroler USB PD (np. FUSB307B, Cypress CCG7D)0,60–1,20 USDUkład stosu protokołu; oddzielny od układu GaN
Kondensatory strony pierwotnej (X-cap, Y-cap)0,40–0,70 USDKlasa bezpieczeństwa; nie zastępować ogólnymi kondensatorami
PCB (2-warstwowa, 1oz Cu)0,40–0,80 USDZasady prześwitu wysokiego napięcia podwyższają koszt PCB vs standardowe PCB IoT
Obudowa + kabel0,50–1,20 USDWymagana klasa palności V-0
Różne (rezystory, diody, induktory)0,30–0,60 USD
BOM ogółem4,80–8,50 USDBez testu, certyfikacji i NRE

Cena fabryczna przy 5000 szt.: typowo 8–14 USD w zależności od złożoności projektu i dołączonej certyfikacji. Ładowarki detaliczne przy tej specyfikacji sprzedają się za 25–45 USD na Amazon.

Zaopatrzenie z Chin: na co zwrócić uwagę

  • Zażądaj raportu z testu certyfikacji (UL/CE), a nie tylko certyfikatu. Nasz proces inspekcji obejmuje przegląd raportów z testów w porównaniu z wysłanymi próbkami produkcyjnymi w celu wykrycia podstawień BOM. Raport z testu wymienia konkretne komponenty BOM przetestowane, w tym wartości kondensatora Y, specyfikacje transformatora i wyniki prądu upływu. Dostawcy, którzy nie mogą przedstawić raportu z testu, albo nie certyfikowali konkretnej jednostki, którą otrzymasz, albo pokazują raport dla innego projektu.
  • Układy scalone Innoscience są coraz bardziej realną opcją dla projektów wrażliwych na koszty, ale dostępność projektów referencyjnych jest niższa. INN5001 i INN5002 są dobrze specyfikowane i poprawiają się jakościowo, ale dostępne notatki aplikacyjne są przede wszystkim po chińsku, a zachodnie projekty referencyjne dla certyfikatów jest mniej niż dla Navitas lub Power Integrations. Zaplanuj dodatkowy czas NRE przy użyciu Innoscience dla pierwszego projektu.
  • Pozyskanie transformatora jest tak samo ważne jak wybór układu scalonego. W wielu przypadkach transformator decyduje o zgodności EMI bardziej niż wybór układu scalonego. Chińscy producenci, którzy zastępują tańszy zakład uzwojeń transformatora między seriami produkcyjnymi, mogą spychać produkt, który był zgodny, do awarii. Podaj producenta transformatora i specyfikację uzwojenia w BOM lub przejmij odpowiedzialność za ponowne testowanie przy zmianie transformatora.
  • USB PD 3.1 wymaga w większości projektów oddzielnego układu scalonego kontrolera protokołu. Układ mocy GaN obsługuje konwersję; dedykowany kontroler PD (Cypress CCG7D, Richtek RT1748 lub ON Semiconductor FUSB307B) obsługuje negocjacje USB PD. Zweryfikuj wersję firmware kontrolera PD zgodną ze Specyfikacją USB PD Rev 3.1 dla EPR (Extended Power Range) powyżej 100W.
  • Testowanie sprawności DOE Level VI jest próbkowe, a nie per unit. Zgodność wymaga testowania próbki przy 25%, 50%, 75% i 100% obciążeniu przy użyciu sprzętu pomiarowego skalibrowanego do IEC 62301. Fabryki, które samotestują podstawowym analizatorem mocy, mogą nie spełniać wymagań dotyczących dokładności pomiaru.

Typowe problemy

Przekroczenie prądu upływu w produktach UE: IEC 62368-1 Klauzula 5.7.3 ogranicza prąd dotykowy do 0,25 mA dla ładowarek Klasy II (podwójnie izolowanych). Ładowarki GaN z wysokim dV/dt przełączania i niewystarczającym filtrowaniem kondensatora Y mogą przekroczyć ten limit. Jest to najczęstszy powód, dla którego chińskie ładowarki GaN nie przechodzą testów certyfikacji CE.

Awarie EMI w zakresie 30–300 MHz: GaN przełączający się przy 1–3 MHz generuje harmoniczne przez zakres 30–300 MHz objęty przez CISPR 32 Klasa B. Typowe punkty awarii: sprzężenie transformatora, układ PCB (obszar pętli pierwotnej) i promieniowanie kablowe. Chińscy producenci ładowarek, którzy nie przeprowadzili systematycznego wstępnego skanowania EMI, przechodzą podstawowe testy funkcjonalności, ale nie przechodzą przekazania regulacyjnego.

Moc bezobciążeniowa przekraczająca limity DOE Level VI: Niektóre projekty GaN zużywają 150–300 mW bezobciążeniowo, ponieważ zasilanie bias sterownika bramki nie jest prawidłowo zoptymalizowane. DOE Level VI wymaga ≤75 mW dla ładowarek w zakresie 0–49W. Należy jawnie testować moc bezobciążeniową — nie koreluje z wydajnością przy pełnym obciążeniu.

Wymagane certyfikaty

RynekStandardKosztHarmonogram
USAUL 62368-1 (bezpieczeństwo), DOE Level VI (sprawność), FCC Part 15B (emisja przewodzona)8000–15 000 USD10–16 tygodni
UECE: EN 62368-1 (LVD), EN 55032 (EMC), EN 62233 (prąd dotykowy), Dyrektywa ErP (sprawność)6000–12 000 EUR8–14 tygodni
UKUKCA: równoważne CE + specyficzne zgłoszenie UK3000–6000 GBP (dodatkowo do CE)4–8 tygodni
JaponiaPSE (Ustawa o bezpieczeństwie urządzeń elektrycznych i materiałów), EMC J55022800 000–2 000 000 JPY12–20 tygodni
AustraliaRCM: AS/NZS 62368.13000–8000 AUD6–10 tygodni

Wielorynkowa certyfikacja ładowarki 65W: zaplanuj 25 000–45 000 USD łącznie dla USA + UE + UK + Japonia + AU jednocześnie.

Powiązane zasoby

Engineer-led sourcing No hidden margins 24-hour response

Have a sourcing project in mind?

Tell us what you need. We respond within 24 hours, including weekends.

Request a Quote → See how it works →
NASZE USŁUGI
Zaopatrzenie i dobór dostawców Audyt fabryki Kontrola jakości Private label / OEM Logistyka
Wyślij zapytanie sourcingowe →
POWIĄZANE ARTYKUŁY WIKI
bms-lithium lipo-battery-cells fcc-certification rohs-compliance
POWIĄZANE PORADNIKI
gan charger oem china
LW
Liquan Wang
Założyciel China Sourcing Agent. 7 lat jako inżynier sprzętowy i full-stack, po czym założył agencję sourcingową z Chin specjalizującą się w elektronice, modułach IoT i montażu PCB. O nas →