Moduły ładowarek pokładowych EV (OBC): zaopatrzenie z Chin — od 3,3 kW do 22 kW
Techniczny przewodnik po modułach ładowarek pokładowych EV z Chin. Omawia konwersję AC/DC 3,3–22 kW, dwukierunkowe OBC V2G, UL 2202/IEC 62477 oraz ryzyka kwalifikacji dostawców OEM w Chinach.
Samochodowe ładowarki pokładowe EV to jedna z najtrudniejszych kategorii elektroniki energetycznej do odpowiedzialnego pozyskania z Chin. Złożoność techniczna jest wysoka (izolowana konwersja AC/DC na poziomie wielu kilowatów, praca dwukierunkowa, certyfikacja dla wielu rynków), stawki bezpieczeństwa są odpowiednio poważne, a ekosystem chińskich dostawców OBC zawiera znaczną liczbę firm z oczekującymi, wygasłymi lub niesprawdzalnymi twierdzeniami certyfikacyjnymi. Traktuj każdego chińskiego dostawcę OBC jako niekwalifikowanego, dopóki nie przedstawi aktualnej, weryfikowalnej dokumentacji certyfikacyjnej z akredytowanych laboratoriów testowych.
Przegląd
Ładowarka pokładowa (OBC) to moduł zamontowany w pojeździe elektrycznym, który konwertuje prąd zmienny (AC) z sieci (gniazdko domowe, publiczna stacja ładowania AC) na prąd stały (DC) do ładowania trakcyjnego akumulatora wysokiego napięcia. Jest to ładowanie Poziom 1 (domowe, wolne) i Poziom 2 (stacja EVSE, szybkie AC).
Kluczowe rozróżnienie: OBC nie jest szybką ładowarką DC. Szybkie ładowanie DC (Poziom 3, CCS, CHAdeMO, GB/T 20234.3) całkowicie omija OBC — zewnętrzna stacja ładowania sama przeprowadza konwersję AC-na-DC i dostarcza wysokonapięciowy prąd stały bezpośrednio do akumulatora przez oddzielny port ładowania. OBC obsługuje tylko ładowanie AC.
Architektura funkcjonalna
Pełnomocna OBC składa się z dwóch etapów konwersji:
-
Etap PFC (korekcja współczynnika mocy): Prostuje wejście AC i reguluje napięcie szyny DC przy jednoczesnej korekcji współczynnika mocy do ≥0,95 (wymagane przez IEC 61000-3-2 i EN 61000-3-12 w celu uniknięcia zniekształceń sieci). Ten etap jest zawsze aktywny podczas ładowania AC.
-
Izolowany etap DC/DC: Obniża lub podnosi wyjście PFC (typowo szyna DC 400–420 V) do napięcia akumulatora (200–800 V w zależności od architektury pojazdu) z galwaniczną izolacją. Bariera izolacyjna (wzmocniona izolacja wg IEC 62477-1) jest elementem krytycznym dla bezpieczeństwa, oddzielającym stronę podłączoną do sieci od podwozia pojazdu.
Wiele nowoczesnych OBC integruje oba etapy w jednym module. Niektóre projekty o wyższej mocy rozdzielają je na moduł PFC i moduł DC/DC we wspólnej obudowie.
Zintegrowane moduły OBC + DCDC Combo
Powszechną konfiguracją w układach napędowych EV jest zintegrowane OBC + przetwornica DCDC, gdzie przetwornica wysokiego napięcia na 12V (zasilająca 12V magistralę pojazdu z akumulatora HV) jest mechanicznie i termicznie zintegrowana z OBC w jeden zespół. Oszczędza to miejsce montażowe i redukuje liczbę złączy. Chińscy dostawcy oferują zarówno konfiguracje oddzielne, jak i combo — przed żądaniem ofert potwierdź, której potrzebujesz.
Kluczowe parametry
Poziomy mocy
| Poziom mocy | Konfiguracja wejścia AC | Typowy czas ładowania (akumulator 60 kWh) | Powszechne zastosowanie |
|---|---|---|---|
| 3,3 kW | Jednofazowe 16A, 120V–240V | ~18 godzin od zera | Budżetowe/podstawowe EV, PHEV |
| 6,6 kW | Jednofazowe 32A, 240V | ~9 godzin | Średniej klasy EV, większość PHEV |
| 7,4 kW | Jednofazowe 32A, 240V (standard EU/UK) | ~8 godzin | Europejski standard ładowania domowego |
| 11 kW | Trójfazowe 16A, 400V | ~5–6 godzin | Europejskie trójfazowe zasilanie domowe |
| 22 kW | Trójfazowe 32A, 400V | ~3 godziny | Flota komercyjna, ładowanie w miejscu pracy |
Jednofazowe jest powszechne dla rynków Poziomu 1 (Ameryka Północna, Japonia). Trójfazowe 11 kW i 22 kW to przede wszystkim Europa — trójfazowe zasilanie domowe jest standardem w Niemczech, Francji i Holandii. Domowe OBC w Ameryce Północnej to prawie zawsze jednofazowe ≤7,2 kW.
Parametry elektryczne
| Parametr | Typowy zakres | Uwagi |
|---|---|---|
| Napięcie wejściowe AC | 85–264 VAC | Szeroki zakres wejścia pokrywa 100V (Japonia), 120V (NA), 240V (jednofazowe), 400V (trójfazowe) |
| Częstotliwość wejściowa AC | 47–63 Hz | Pokrywa rynki 50 Hz i 60 Hz |
| Zakres napięcia wyjściowego DC | 200–450 V (architektura 400V) / 350–800 V (architektura 800V) | Musi odpowiadać oknu napięcia pakietu akumulatorów pojazdu |
| Prąd wyjściowy DC (maks.) | Do 55 A (22 kW przy 400V) | Ograniczony przez prąd znamionowy kabla i złącza |
| Sprawność | ≥92–94% przy pełnym obciążeniu | Najlepsze chińskie OBC osiągają 96% szczytowo |
| Współczynnik mocy (etap PFC) | ≥0,99 przy pełnym obciążeniu | Wymagane dla zgodności z IEC 61000-3-2 Klasa A |
| Pobór mocy w stanie spoczynku | <5–15 W | Ważne dla poboru energii w spoczynku przy zaparkowanym pojeździe z podłączoną OBC |
| Napięcie izolacji | ≥4 kV AC (wzmocnione, wg IEC 62477-1) | Między wejściem sieci AC a wyjściem DC; krytyczne dla bezpieczeństwa |
| Temperatura pracy | −40°C do 85°C | Standard motoryzacyjny; weryfikuj oddzielnie temperaturę przechowywania |
| Stopień ochrony IP | Minimum IP67 | OBC jest zazwyczaj montowana w strefie mokrej podwozia pojazdu |
| Chłodzenie | Ciekłe chłodzenie woda-glikol (motoryzacyjne); wymuszone powietrze (aftermarket) | Ciekłe chłodzenie wymagane dla ciągłej pracy przy dużej mocy |
Interfejs pojazdu
| Interfejs | Funkcja | Uwagi |
|---|---|---|
| CAN / CAN FD | Komunikacja BMS (żądanie ładowania, limit prądu, kody błędów) | Standardowa magistrala pojazdu; OBC odbiera setpointy prądu/napięcia ładowania od BMS |
| LIN | Uproszczony interfejs sterowania w niektórych tanich projektach | Mniej powszechny |
| Ethernet (100BASE-T1) | Interfejs wysokiej prędkości w premium projektach | Stosowany w niektórych zintegrowanych modułach układu napędowego Tier 1 |
| Pilot PWM (IEC 61851-1 / SAE J1772) | Komunikacja EVSE przez sygnał Control Pilot | OBC musi dekodować cykl pracy CP, aby określić maksymalny dostępny prąd EVSE |
| PLC (ISO 15118) | Komunikacja Power Line na linii CP | Wymagane dla ISO 15118 V2G i inteligentnego ładowania; znacznie zwiększa złożoność |
Główne warianty / typy
Jednokierunkowe OBC (tylko sieć-do-pojazdu)
Standardowa konfiguracja OBC. Ładuje akumulator z wejścia sieci AC; nie obsługuje eksportu energii z powrotem do sieci. Energia przepływa w jednym kierunku: AC wejście → DC wyjście.
Wszystkie aktualnie produkowane masowe EV (BYD, większość chińskich NEV, główne europejskie i amerykańskie EV) używają jednokierunkowych OBC. Jest to właściwy punkt wyjścia dla większości zapytań o zaopatrzenie.
Dwukierunkowe OBC (z możliwością V2G / V2H)
Dwukierunkowe OBC mogą odwrócić przepływ mocy: akumulator pojazdu rozładowuje DC przez OBC, która przekształca je na AC i eksportuje do sieci (V2G — pojazd do sieci) lub do obciążenia budynku (V2H — pojazd do domu).
V2G wymaga zarówno dwukierunkowej OBC, jak i kompatybilnej stacji EVSE (stacja ładowania musi również obsługiwać dwukierunkowy przepływ mocy i protokół ISO 15118-20). OBC musi zawierać etap falownika oprócz etapu prostownika.
Złożoność pozyskiwania dwukierunkowej OBC:
- ~30–50% dopłata w stosunku do jednokierunkowych
- Stos ISO 15118-20 dodaje złożoność firmware
- Wtrysk do sieci wymaga zgody operatora sieci i funkcji ochrony sieci (antywyspiarstwo wg IEC 62116)
- Dostępne od Huawei Digital Power, Delta Electronics, INPEC — ale weryfikacja faktycznej certyfikacji dwukierunkowej jest kluczowa, ponieważ wielu chińskich dostawców wymienia możliwość V2G jako cechę w planach, a nie aktualnie certyfikowaną funkcję
Przewodnik wyboru poziomu mocy
| Typ pojazdu | Zalecana moc OBC | Powód |
|---|---|---|
| PHEV (akumulator 10–25 kWh) | 3,3–6,6 kW | Akumulator mały; nocne ładowanie wystarcza przy 3,3 kW |
| Kompaktowy BEV (40–60 kWh) | 6,6–7,4 kW | Ładowanie Poziomu 2 kończy się w 6–8 godzin |
| Średniej klasy BEV (60–90 kWh) | 11 kW (jednofazowe) lub 22 kW (trójfazowe) | Skraca nocny czas ładowania do 4–8 godzin |
| Dostawczy van komercyjny / flota | 11–22 kW | Pojazdy floty potrzebują krótkiego obrotu w zajezdni |
Zaopatrzenie z Chin: na co zwrócić uwagę
Chińscy producenci OBC
| Producent | Zakres mocy | Uwagi |
|---|---|---|
| Huawei Digital Power (华为数字能源) | 3,3–22 kW + dwukierunkowe | Dominujący w chińskim łańcuchu dostaw NEV OEM; ograniczona dostępność dla klientów eksportowych; silna wewnętrzna zdolność testowa |
| Delta Electronics (台达电子) | 3,3–22 kW | Siedziba na Tajwanie, produkcja w Chinach; uznany dostawca elektroniki energetycznej dla motoryzacji; dobra dokumentacja certyfikacyjna |
| INPEC (茵派电气, Shenzhen) | 3,3–11 kW | Niezależny chiński dostawca OBC; stosowany w kilku drugorzędnych chińskich markach EV; jakość dokumentacji certyfikacyjnej jest zmienna |
| BorgWarner (przejął Delphi Technologies, fabryki w Chinach) | 3,3–11 kW | Dostawca z dziedzictwem zachodnim z produkcją w Chinach; silne możliwości PPAP; niedostępny dla małovolumenowego zaopatrzenia |
| Inovance Automotive (汇川技术) | 6,6–22 kW | Znany z przemysłowych VFD; rosnący dział elektroniki energetycznej dla motoryzacji; certyfikacja IATF 16949 |
| Ogólni dostawcy OBC z Alibaba | 3,3–7,4 kW | Wysokie ryzyko fałszerstwa certyfikatów; odpowiednie tylko do celów deweloperskich/testowych z pełną wewnętrzną oceną bezpieczeństwa |
Weryfikacja certyfikacji — kluczowy krok
Tutaj zaopatrzenie OBC najczęściej idzie nie tak w przypadku chińskich dostawców. Wymagane certyfikacje to:
| Certyfikacja | Rynek | Standard | Typowe problemy z chińskimi dostawcami |
|---|---|---|---|
| UL 2202 | Stany Zjednoczone | UL 2202 (Electric Vehicle (EV) Charging System Equipment) | Wpis może być wygasły lub obejmować tylko poprzednią wersję produktu; zweryfikuj aktualny wpis na ul.com/productiq |
| IEC 62477-1 | UE (LVD) | Wymagania bezpieczeństwa dla systemów konwerterów elektroniki energetycznej | Raport z testu może obejmować inny poziom mocy lub konfigurację wejścia niż zakupiony wariant |
| UN R100 Rewizja 3 | UE homologacja typu pojazdu | UNECE R100 — bezpieczeństwo elektrycznego układu napędowego | Homologacja na poziomie pojazdu; dostawca OBC dostarcza dokumentację na poziomie komponentu; integrator systemu jest odpowiedzialny za homologację pojazdu |
| GB/T 27930 | Chiny krajowe | Protokół komunikacji dla ładowania DC (zewnętrznego, ale istotny dla combo OBC) | Wymagane dla rynku chińskiego |
| ISO 15118-2 / -20 | Inteligentne ładowanie / V2G | Komunikacja pojazd-do-sieci | Wymagane tylko dla inteligentnego ładowania lub V2G; zweryfikuj faktyczną certyfikację stosu oprogramowania, a nie tylko deklarowane wsparcie |
Praktyczne kroki weryfikacji:
-
Zażądaj numeru certyfikatu UL i zweryfikuj go bezpośrednio w bazie danych UL Product iQ (iq.ul.com). Sprawdź, czy certyfikat jest aktualny (nie wygasł), obejmuje konkretny numer modelu, który kupujesz, i wymienia poziom mocy oraz konfigurację wejścia, której potrzebujesz. Przed zobowiązaniem się do jakiegokolwiek chińskiego dostawcy OBC zdecydowanie zaleca się audyt fabryki — twierdzenia certyfikacyjne muszą być cross-sprawdzone z bieżącą linią produkcyjną, a nie tylko zarchiwizowanymi dokumentami.
-
Zażądaj raportu z testu IEC 62477-1 z akredytowanego laboratorium. Zweryfikuj akredytację laboratorium testowego (laboratoria schematu CB są wymienione na iecee.org). Sprawdź, czy test obejmuje twoje konkretne napięcie wejściowe i poziom mocy.
-
Zażądaj certyfikatu IATF 16949, jeśli wymagana jest integracja z motoryzacyjnym Tier 1/OEM. Potwierdź datę ważności i że zakres certyfikatu obejmuje produkcję OBC (nie tylko inną linię produktów).
-
Dla deklaracji V2G: Zażądaj raportu z testu zgodności ISO 15118-20. Wielu chińskich dostawców wymienia „zdolność V2G” lub „gotowość V2G” bez żadnej certyfikacji — zazwyczaj oznacza to, że sprzęt mógłby obsługiwać pracę dwukierunkową, gdyby firmware był ukończony, ale firmware nie jest certyfikowany lub może nie istnieć.
Zakresy cenowe
| Poziom mocy | Ilość deweloperska (1–10 szt.) | Produkcja małovolumenowa (100–500 szt.) | Uwagi |
|---|---|---|---|
| 3,3 kW jednokierunkowe | 120–300 USD | 60–130 USD | Powszechnie dostępne; klasa PHEV |
| 6,6 kW jednokierunkowe | 200–500 USD | 100–200 USD | Najpopularniejsza platforma deweloperska |
| 7,4 kW jednofazowe | 250–600 USD | 120–250 USD | Europejska spec domowa |
| 11 kW trójfazowe | 400–900 USD | 200–400 USD | Wymaga możliwości testowania trójfazowego wejścia AC |
| 22 kW trójfazowe | 600–1500 USD | 350–700 USD | Próbki deweloperskie typowo tylko od uznanych dostawców |
| Dwukierunkowe (dowolny poziom mocy) | Dopłata 40–60% | Dopłata 30–50% | Zweryfikuj faktyczną certyfikację dwukierunkową |
Ceny dotyczą wyłącznie modułu OBC. Interfejs chłodzenia cieczą, złącza wysokiego napięcia (wyjście DC HV, wlot Type 2 / J1772) i wiązka przewodów CAN to zazwyczaj oddzielne pozycje BOM.
Typowe problemy
Wygasłe certyfikaty lub niezgodność zakresu. Najniebezpieczniejszy tryb awarii przy zaopatrzeniu w OBC. Inspekcja przed wysyłką obejmująca testowanie Hi-Pot i weryfikację certyfikatów wychwytuje to przed opuszczeniem fabryki przez towary. Dostawca przedstawia wyglądający prawidłowo certyfikat UL 2202 — ale certyfikat obejmuje wersję 3,3 kW, a ty kupujesz wariant 6,6 kW, lub certyfikat wygasł 18 miesięcy temu i nigdy nie był odnawiany po rewizji produktu. Zawsze weryfikuj bezpośrednio z jednostką certyfikującą, nie tylko przez dokumentację dostarczoną przez dostawcę.
Degradacja izolacji podczas cykli termicznych. Wzmocniona bariera izolacyjna między stroną sieci AC a wyjściem DC jest elementem krytycznym dla bezpieczeństwa. Cykliczne zmiany temperatury (−40°C do 85°C, 1000+ cykli) naprężają materiał izolacyjny. Niektóre chińskie projekty OBC z niewystarczającymi odległościami pełzania/powietrza lub izolacyjnymi foliami niskiej jakości nie przechodzą testów Hi-Pot (IEC 62477-1 wymaga 4 kV AC dla wzmocnionej izolacji) po przyspieszonym starzeniu termicznym. Zażądaj konkretnie danych z testów Hi-Pot po termicznym starzeniu.
Niezgodność etapu PFC przy małym obciążeniu. Limity harmonicznych prądu IEC 61000-3-2 mają zastosowanie w całym zakresie mocy roboczej, nie tylko przy pełnym obciążeniu. Niektóre chińskie etapy PFC OBC spełniają limity harmonicznych przy 100% obciążeniu, ale przekraczają limity przy 10–30% obciążeniu (częściowe ładowanie). Ma to znaczenie, ponieważ EV często ładuje się przy zredukowanej mocy (nagrzewanie akumulatora, preferencja użytkownika, sygnały ograniczenia sieci). Zażądaj danych z testu harmonicznych prądu przy obciążeniu 25%, 50%, 75% i 100%.
Niekompletność stosu CAN J1772 / ISO 15118. Komunikacja CAN OBC-do-BMS musi poprawnie implementować maszynę stanów sesji ładowania. Niekompletne implementacje stosu CAN powodują nieoczekiwane zakończenie sesji ładowania lub brak wznowienia po przerwie zasilania. Zażądaj pliku DBC CAN i przetestuj maszynę stanów względem swojego BMS w testowaniu sprzętowo-w-pętli (HIL) przed zobowiązaniem się do produkcji.
Firmware V2G jako vaporware. Wielu chińskich dostawców opisuje możliwość V2G na arkuszach marketingowych dla produktów, którym albo brakuje sprzętu do pracy dwukierunkowej, albo mają sprzęt, ale niekompletny/niecertyfikowany firmware. Test prawdziwej możliwości V2G: zażądaj demonstracji pracy dwukierunkowej — rozładowania akumulatora do obciążenia AC z inicjacją sesji ISO 15118-20. Nie wideo — test na żywo lub raport ze świadkowanego testu.
Wymagane certyfikaty
| Standard | Zastosowanie | Podsumowanie |
|---|---|---|
| UL 2202 | Rynek USA | Electric Vehicle Charging System Equipment; obejmuje OBC jako komponent systemu ładowania |
| IEC 62477-1 | UE (LVD 2014/35/EU) | Bezpieczeństwo systemów konwerterów elektroniki energetycznej; obejmuje izolację, bezpieczeństwo termiczne i mechaniczne |
| EN 61000-3-2 | UE (EMC) | Limity emisji harmonicznych prądu; dotyczy etapu wejścia AC OBC |
| EN 55032 / CISPR 25 | UE (EMC w pojeździe) | Emisja promieniowana/przewodzona z obwodów elektronicznych OBC; EN 55032 dla zastosowań poza pojazdem, CISPR 25 dla wewnątrz pojazdu |
| IEC 61851-1 / SAE J1772 | Wszystkie rynki | System konduktywnego ładowania pojazdów elektrycznych; protokół komunikacji Control Pilot J1772, który OBC musi implementować |
| ISO 15118-2 | Inteligentne ładowanie (AC) | Komunikacja pojazd-do-EVSE dla zaplanowanego ładowania; wymagane dla integracji z inteligentną siecią |
| ISO 15118-20 | V2G | Dwukierunkowy transfer mocy i komunikacja V2G; wymagane dla OBC z możliwością V2G |
| UN R100 Rev.3 | Homologacja pojazdu UE (przez Tier 1) | Wymagania bezpieczeństwa dla systemu magazynowania energii nadającego się do ładowania w pojazdach elektrycznych; OBC jest komponentem wspierającym |
| GB/T 27930 | Chiński rynek krajowy | Protokół komunikacji między zewnętrzną ładowarką a BMS; istotny dla stosu CAN OBC przy sprzedaży pojazdu w Chinach |