China Sourcing Agent
Zapytaj o wycenę

Systemy zarządzania baterią litową (BMS): informator zakupowy

Techniczny informator zakupowy dla litowych BMS z Chin. Omawia balansowanie ogniw, parametry ochrony, kluczowe układy scalone Texas Instruments i chińskich dostawców, testy IEC 62133 i wymagania UN 38.3.

autor: Liquan Wang 6 min read components
bmslithiumbattery-managementliionlipo
★★★★☆ 3.6 / 5 Łatwość zaopatrzenia · 34 projektów sourcingowych

Systemy zarządzania baterią są krytycznym dla bezpieczeństwa komponentem w większości elektroniki konsumenckiej i ubieralnej. Tryb awarii BMS to nie “urządzenie nie działa” — to reakcja termiczna, pożar lub wentylacja z płomieniem. Chińscy dostawcy BMS wahają się od graczy Tier 1 z pełnymi raportami testów IEC 62133 do płytek towarowych bez żadnej weryfikacji ochrony. Ta decyzja zakupowa bezpośrednio determinuje, czy twój produkt przejdzie przez odprawę celną i czy jest bezpieczny w terenie.

Przegląd

BMS pełni trzy podstawowe funkcje: ochronę ogniw (zapobieganie stanom przepięcia, niedonapięcia, przetężenia i przegrzania), balansowanie ogniw (wyrównywanie napięcia w ogniwach połączonych szeregowo) i szacowanie stanu (obliczenie stanu naładowania i stanu zdrowia). W prostych projektach konsumenckich z jednym ogniwem (1S) jeden układ scalony ochronny obsługuje całą ochronę. W pakietach wieloogniwowych dedykowany układ IC miernika paliwa (seria BQ27xxx od Texas Instruments) zapewnia zliczanie coulombów i szacowanie SoC obok oddzielnego układu IC ochronnego.

BMS nie sprawia, że ogniwo złej jakości jest bezpieczne. Jeśli wskaźnik samorozładowania ogniwa, rezystancja wewnętrzna lub pojemność są poza specyfikacją, progi ochronne BMS mogą nigdy nie zadziałać, nawet gdy ogniwo degraduje się w kierunku awarii. BMS i ogniwo muszą być walidowane razem.

Kluczowe parametry

ParametrTypowy zakresUwagi
Konfiguracja ogniw1S–16S (szeregowe), równoległe ograniczone przez oceny FETKonsumenckie najczęściej: 1S–4S
Ochrona przed przepięciem (OVP)4,20 V ±20 mV na ogniwoRegulowane przez dzielnik rezystorowy lub rejestr; musi odpowiadać chemii ogniwa
Ochrona przed niedonapięciem (UVP)2,75–3,00 V na ogniwoLiFePO4: 2,50 V; NMC: 3,00 V
Ochrona przed przetężeniem (OCP)2–30 A (zależy od FET)Ustawiana przez rezystor RSENSE; wyższy prąd → większy FET, wyższy koszt
Ochrona przed zwarciem<1 µs czasu reakcjiZazwyczaj w układzie IC ochronnym; weryfikuj w karcie danych, nie tylko w deklaracji specyfikacji
Prąd balansowania pasywnego50–200 mA na ogniwoRozprasza energię jako ciepło; odpowiednie dla małych nierównowag pakietu
Prąd balansowania aktywnego1–3 A na ogniwoTransfer energii oparty na induktorze; dodaje 30–50% kosztu BOM
Temperatura pracy−20 do 60°C ładowanie / −40 do 85°C rozładowanieZakaz ładowania poniżej 0°C jest obowiązkowy dla bezpieczeństwa Li-ion
Prąd spoczynkowy5–50 µA (układ IC ochronny w trybie czuwania)Krytyczny dla urządzeń ubieralnych z wielomiesięcznym czasem przechowywania

Główne warianty

Według architektury

1S Układ IC ochronny (najprostszy, najczęstszy dla urządzeń ubieralnych z jednym ogniwem):

ICDostawcaOVPUVPKluczowa cechaCena (1k szt.)
BQ29700Texas Instruments4,275 V2,80 VUltra-niski prąd spoczynkowy (0,8 µA), SOT-23-6$0,28
BQ29702Texas Instruments4,275 V (reg.)2,80 V (reg.)Regulowane progi przez I2C$0,42
ETA2018ETA (chiński)4,25 V (reg.)2,90 V (reg.)Tańsza alternatywa dla serii BQ$0,12
FS8205AFortune Semiconductor (chiński)4,30 V2,55 VBardzo duże wolumeny, ceny towarowe$0,08
MPS MP2760Monolithic Power SystemsKonfigurowalneKonfigurowalneZintegrowana ładowarka + BMS, I2C$0,95

Wieloogniwowe układy IC BMS (zastosowania 2S–16S):

ICDostawcaOgniwaKluczowa cechaCena (1k szt.)
BQ76920Texas Instruments3S–5S14-bitowy delta-sigma ADC, pomiar ±1,5 mV$2,80
BQ76940Texas Instruments9S–15SJak BQ76920, wyższa liczba ogniw$4,20
BQ40Z80Texas Instruments2S–4SZintegrowany miernik paliwa + ochrona + uwierzytelnianie$3,60
ISL94202Renesas (dawniej Intersil)3S–8SProgramowalne progi, wewnętrzne balansowanie ogniw$3,10
AFE (chiński towarowy)Różni dostawcy z Shenzhen2S–4SBrak identyfikowalności numeru części; parametry różnią się zależnie od partii$0,35–0,80

Balansowanie pasywne vs. aktywne

Balansowanie pasywne spala nadmiarowy ładunek z ogniw o wyższym napięciu przez rezystor bocznikowy. Proste, niski koszt, ale marnuje energię. Generuje ciepło, które musi być zarządzane w projekcie obudowy. Prąd balansowania 50–200 mA jest niewystarczający do pakietów z dużymi początkowymi nierównowagami — działa tylko w celu utrzymania równowagi, a nie jej korekty.

Balansowanie aktywne przenosi ładunek między ogniwami za pomocą induktorów lub kondensatorów. Wydajność 85–95% versus ~0% dla pasywnego (energia jest odzyskiwana, nie marnowana). Premia kosztowa: $0,80–2,50 na ogniwo dla dodatkowego obwodu. Uzasadnione dla pakietów o pojemności >10 Wh, gdzie utrata pojemności spowodowana nierównowagą jest znaczna. Balansowanie aktywne jest standardową praktyką w zastosowaniach elektroniki energetycznej, takich jak pakiety e-bike i przenośne stacje zasilania.

Zaopatrzenie z Chin: na co zwrócić uwagę

  • Żądaj dokumentacji dopasowania ogniwa do BMS. Progi ochronne BMS muszą być weryfikowane w stosunku do konkretnej chemii i pojemności ogniwa. BMS ustawiony na OVP 4,20 V z ogniwem NMC o maksymalnym napięciu 4,20 V jest odpowiedni; ten sam BMS z ogniwem od innego dostawcy o maksymalnym napięciu 4,35 V będzie niedoładowywał to ogniwo o 3–4% pojemności na cykl. Dostawcy, którzy nie mogą dostarczyć tej dokumentacji dopasowania, nie zwalidowali zestawu.
  • Sprawdź numer części układu IC ochronnego na fizycznej płytce. Chińskie płytki BMS często używają towarowych układów IC ochronnych (FS8205A, DW01A) bez ujawnienia. Jeśli BOM określa BQ29700, ale na płytce jest nieoznaczony lub inaczej oznaczony układ IC, nie otrzymujesz tego, za co zapłaciłeś. Żądaj zdjęć na poziomie komponentów lub przeprowadź inspekcję przychodzącą z weryfikacją X-ray lub oznaczeń IC.
  • Testuj czas reakcji wyzwolenia ochrony, a nie tylko wartości progów. Ochrona przed przetężeniem, która wyzwala się przy właściwym progu, ale zajmuje 50 ms zamiast 1 µs, pozwala na znaczne odkładanie energii przed otwarciem obwodu. Czas reakcji ochrony przed zwarciem jest szczególnie krytyczny — testuj kontrolowanym zwarciowym rezystancyjnym przy prądzie znamionowym i mierz czas wyłączenia FET oscyloskopem.
  • Określ i testuj zakaz ładowania w niskiej temperaturze. IEC 62133 wymaga, aby BMS inhibował ładowanie poniżej 0°C. Nasz proces inspekcji obejmuje funkcjonalne testowanie progów ochronnych przed wysyłką. Wiele chińskich projektów BMS ma czujnik temperatury (termistor NTC, zazwyczaj 10 kΩ przy 25°C), ale próg nie jest weryfikowany lub jest ustawiony za nisko (−5°C lub −10°C). Testuj w komorze temperaturowej przy 0°C ±2°C.
  • Dla urządzeń ubieralnych sprawdź prąd spoczynkowy w trybie przechowywania. BMS 1S z prądem spoczynkowym 50 µA rozładowuje ogniwo 500 mAh (opaska na nadgarstek) do UVP w około 1000 godzinach — 42 dni na półce. Projekty wymagające 6-miesięcznej trwałości na półce potrzebują BMS z prądem spoczynkowym <5 µA (BQ29700: 0,8 µA).

Typowe problemy

Niezgodność parametrów ochrony między BMS a ogniwem: Główna przyczyna awarii baterii w terenie. Zdarza się, gdy przeprojektowanie produktu zmienia dostawcę ogniwa bez ponownej walidacji BMS, lub gdy fabryka podstawia inną partię ogniwa o różnych charakterystykach napięciowych. BMS nadal “działa” — ochrona wyzwala się tylko w złym punkcie, albo niedoładowując (zmniejszając pojemność), albo dopuszczając nieznaczne przeładowanie (przyspieszając starzenie lub powodując ryzyko bezpieczeństwa na marginesach).

Termistor NTC niezwiązany z powierzchnią ogniwa: Wiele chińskich zestawów BMS zawiera termistor NTC, ale mocuje go do płytki PCB BMS, a nie do powierzchni ogniwa za pomocą termicznie przewodzącej taśmy. Skutkuje to błędem pomiaru 5–15°C przy wysokich prędkościach rozładowania, pozwalając BMS operować ogniwem poza bezpiecznym zakresem temperatury, “odczytując” zgodną temperaturę.

Wybór FET niewystarczający dla zastosowań z prądem pulsowym: BMS oceniany na 5A ciągłych może nie być odpowiedni dla zastosowania 5A z prądem pulsowym 20A (np. głośnik Bluetooth z wysokim szczytowym poborem mocy audio). FET określone przy 5A ciągłych zazwyczaj tolerują 10A przez 10 ms, nie 20A. Margines projektu powinien wynosić ≥2× prąd szczytowy; weryfikuj w wykresie pulsowego prądu drenu karty danych FET.

Wymagane certyfikaty

StandardDotyczyZakres
IEC 62133-2:2017Przenośne pakiety baterii litowychTesty bezpieczeństwa: cyklowanie ładowania/rozładowania, mechaniczne, termiczne, nadużycie elektryczne
UL 2054Pakiety baterii na rynek USAPodobny zakres do IEC 62133; wymagany dla produktów z listą UL
UN 38.3Wszystkie baterie litowe transportowane drogą powietrzną/morskąBezpieczeństwo transportu; 8 testów, w tym wysokość, termiczny, drgania, udar, zwarcie
IEC 62619Przemysłowe stacjonarne baterie litoweNie konsumencki; dla zastosowań stacjonarnych >3,6 kWh
CE (LVD)Rynek UEObjęty 2014/35/EU dla produktów ze zintegrowaną baterią

Testowanie UN 38.3 jest wymagane dla każdego modelu ogniwa i konfiguracji pakietu niezależnie. Nie możesz używać raportu UN 38.3 producenta ogniwa dla swojego złożonego pakietu — pakiet potrzebuje własnego testu, jeśli zmieniasz konfigurację (liczba S/P, BMS lub obudowa).

Powiązane zasoby

Engineer-led sourcing No hidden margins 24-hour response

Have a sourcing project in mind?

Tell us what you need. We respond within 24 hours, including weekends.

Request a Quote → See how it works →
NASZE USŁUGI
Zaopatrzenie i dobór dostawców Audyt fabryki Kontrola jakości Private label / OEM Logistyka
Wyślij zapytanie sourcingowe →
POWIĄZANE ARTYKUŁY WIKI
lipo-battery-cells gan-charger-ic un38-3-battery iec-62133
POWIĄZANE PORADNIKI
wearable manufacturing china
LW
Liquan Wang
Założyciel China Sourcing Agent. 7 lat jako inżynier sprzętowy i full-stack, po czym założył agencję sourcingową z Chin specjalizującą się w elektronice, modułach IoT i montażu PCB. O nas →