China Sourcing Agent
Zapytaj o wycenę

Moduły Bluetooth 5.x: techniczny informator zakupowy

Informator zakupowy dla modułów Bluetooth 5.x z Chin. Omawia Nordic nRF52840 vs nRF52832 vs EFR32BG22, certyfikowanych chińskich dostawców, różnice wersji BLE oraz weryfikację zezwoleń FCC/CE.

autor: Liquan Wang 6 min read components
bluetoothblenrf52wirelessnordic-semi
★★★★☆ 4.1 / 5 Łatwość zaopatrzenia · 28 projektów sourcingowych

Moduły Bluetooth 5.x to dojrzała i dobrze udokumentowana kategoria zaopatrzenia, ale sytuacja wstępnej certyfikacji FCC/CE jest bardziej złożona niż w przypadku ESP32. Wielu chińskich dostawców deklaruje certyfikację dla modułów, które posiadają ważne ID FCC należące do projektu referencyjnego układu scalonego, a nie do konkretnego modułu, który kupujesz. Dla urządzeń ubieralnych i urządzeń przyległych do medycznych to rozróżnienie jest krytyczne.

Przegląd

Moduły Bluetooth Low Energy (BLE) integrują radiowy SoC, kryształ, komponenty pasywne i często antenę na śladzie PCB lub ceramiczną w obudowie z krawędziami kastellacyjnymi. Dominujący dostawcy układów scalonych to Nordic Semiconductor (Norwegia), Silicon Labs (USA), Qualcomm (USA przez przejęcie Airoha/CSR) i rosnąca liczba chińskich dostawców krajowych.

Ulepszenia BLE 5.x w stosunku do BLE 4.x nie są marketingowe — Coded PHY (LE Coded) przy 125 kbps lub 500 kbps podwaja efektywny zasięg przy tym samym budżecie mocy. LE Audio (BLE 5.2+) umożliwia audio z kodekiem LC3 i wielostrumieniowe audio dla słuchawek TWS. Channel Sounding (BLE 5.4/6.0) umożliwia pomiary zasięgu poniżej metra. Wybierz wymaganie wersji BLE przed wyborem rodziny układów scalonych.

Kluczowe parametry

ParametrTypowy zakresUwagi
Częstotliwość2,4 GHz ISM (2402–2480 MHz)40 kanałów, odstęp 2 MHz
Moc TX−20 do +8 dBm (standardowy) / do +20 dBm (z PA)nRF52840 wysyła do +8 dBm; warianty PA dodają zewnętrzny wzmacniacz
Czułość odbiorcza−95 do −104 dBm przy 1 Mbps−103 dBm typowo dla nRF52840
Zasięg (wewnątrz)10–40 m (PHY 1 Mbps) / 100–200 m (Coded PHY, 125 kbps)Silnie zależny od środowiska
Flash (wbudowany)256 KB – 1 MBNordic: 256 KB (nRF52832) do 1 MB (nRF52840)
RAM (wbudowany)32–256 KBStos SoftDevice zużywa 32–64 KB
Prąd (RX)4–7 mAKluczowy parametr dla czasu pracy baterii urządzeń ubieralnych
Prąd (TX, 0 dBm)5–8 mAZależy od SoC
Prąd uśpienia0,4–2,5 µAPrzy retencji RAM; krytyczny dla projektów z ogniwem guzikowym

Główne warianty

Nordic Semiconductor seria nRF52

SoCFlash/RAMWersja BLEKluczowe cechyPrzykład modułu
nRF52832512 KB / 64 KBBLE 5.0SPI/I2C/UART/PWM, NFC, 32 GPIORaytac MDBT42Q
nRF52833512 KB / 128 KBBLE 5.1Wyszukiwanie kierunku (AoA/AoD), USB CDCFanstel BT833
nRF528401 MB / 256 KBBLE 5.3USB 2.0 natywny, 802.15.4 (Zigbee/Thread), akcelerator kryptograficznyRaytac MDBT50Q, u-blox NINA-B4
nRF53401 MB + 256 KB / 512 KB + 64 KBBLE 5.4Dwurdzeniowy (aplikacja + sieć), LE Audio (LC3)u-blox NORA-W10

nRF52840 jest aktualnie zalecanym wyborem dla nowych projektów wymagających maksymalnej elastyczności: obsługuje BLE, Thread, Zigbee i USB w jednym SoC. nRF52832 pozostaje odpowiedni dla projektów wrażliwych na koszty, gdzie 802.15.4 i USB nie są wymagane.

Silicon Labs seria EFR32BG

SoCKluczowa cechaPrzypadek użycia
EFR32BG22Ultra-niski pobór mocy, CPU 38,4 MHzBeacony na ogniwie guzikowym, tagi zasobów
EFR32BG24Matter + BLE 5.3, Security VaultUrządzenia smart home wymagające Matter
EFR32MG24Multi-protokół: BLE + Zigbee + ThreadUrządzenia mostowe Matter

Silicon Labs dominuje w przestrzeni Matter-over-Thread dla urządzeń smart home. Jeśli twój produkt musi obsługiwać Matter, warto ocenić EFR32MG24 lub EFR32BG24 w stosunku do nRF5340.

Dialog (Renesas) DA14531

Ultra-kompaktowy SoC zaprojektowany specjalnie do działania na jednoprzycisku z baterii. Flash: 1 MB OTP (jednorazowo programowalny). Prąd w trybie reklamowania: 3,3 µA. Stosowany w jednorazowych czujnikach medycznych i aparatach słuchowych. Ograniczona liczba GPIO (11 użytecznych). Opcje modułów: MikroE SmartBLE Click, projekty niestandardowe od chińskich ODM z Shenzhen.

Certyfikowani chińscy dostawcy modułów

DostawcaModułUkład scalonyStatus FCC/CEUwagi
Raytac (瑞泰科技, projekt tajwański, produkcja w Chinach)MDBT42Q, MDBT50Q, MDBT50Q-RXnRF52832, nRF52840Ważne zezwolenia FCC + CENajczęściej rekomendowany do produkcji; dobra dokumentacja angielska
EBYTEE104-BT5040U, E73-2G4M08S1EnRF52840, nRF52832CE; FCC zależy od modeluSprawdź zezwolenie FCC dla dokładnego SKU na fcc.gov
u-bloxNINA-B4 (nRF52840), ANNA-B112NordicFCC + CE + TELECFirma szwajcarska, montaż w Chinach; ceny premium, doskonała dokumentacja
Laird ConnectivityDVK-BL5340, BL5340nRF5340FCC + CEKlasa enterprise, silny kanał USA; wyższe ceny
HolyIOTHY-BLE01, moduły nRF52840nRF52840CE; twierdzenia FCC wymagają weryfikacji dla każdego SKUCeny budżetowe; dokładnie sprawdzaj zezwolenia FCC

Zaopatrzenie z Chin: na co zwrócić uwagę

  • Sprawdź, czy zezwolenie FCC dotyczy konkretnego modelu modułu, a nie tylko układu scalonego. Zezwolenia FCC Nordic Semiconductor obejmują ich moduł referencyjny. Chiński producent używający tego samego chipa nRF52840 w innym układzie PCB potrzebuje własnego zezwolenia FCC. Szukaj na fcc.gov po ID FCC i potwierdź, że wymieniony posiadacz zezwolenia i model modułu odpowiadają twojemu zamówieniu zakupu.
  • ID FCC wydrukowane na module ≠ zezwolenie FCC dla tego modułu. Niektórzy chińscy dostawcy drukują ID FCC z projektu referencyjnego Nordic na swoich własnych modułach. Jest to działanie nieuczciwe i stwarza ryzyko odpowiedzialności celnej. Żądaj dokumentu DoC (Deklaracja Zgodności) i sprawdź, czy nazwa posiadacza zezwolenia odpowiada dostawcy.
  • Dla urządzeń ubieralnych i produktów przyległych do medycznych zaplanuj $8000–15 000 na certyfikację dla każdego modułu, jeśli wstępnie certyfikowane moduły nie pasują do twojego BOM. Prawie zawsze taniej jest projektować wokół Raytac MDBT50Q (który ma ważne zezwolenia) niż certyfikować własny układ modułu.
  • Sprawdź wydajność RF w rzeczywistej obudowie, nie na wolnym powietrzu. Metalowe obudowy, akumulatory Li-Po sąsiadujące z anteną i efekty trzymania w dłoni znacząco rozstrajają anteny na śladach PCB. Raytac i u-blox dostarczają wytyczne dotyczące rozmieszczenia anten — stosuj je.
  • Żądaj identyfikowalności partii produkcyjnej. Moduły Raytac są dostarczane z kodami QR łączącymi z danymi testów partii produkcyjnej. To wskaźnik jakości; chińskie moduły pod białą marką, które nie mogą dostarczyć równoważnej dokumentacji, należy traktować z ostrożnością.

Typowe problemy

Fałszywe przedstawienie ID FCC na chińskich modułach: Najbardziej prawnie doniosły problem w tej kategorii. Organy celne konfiskowały przesyłki modułów BLE noszących ID FCC niezgodne z rekordami bazy danych FCC. Jeśli importer nie może przedstawić ważnego zezwolenia odpowiadającego fizycznemu modułowi, przesyłka jest niezgodna niezależnie od twierdzeń dostawcy.

Niekompatybilność wersji SoftDevice (stos BLE Nordic): Układy SoC Nordic działają na własnościowym stosie BLE (SoftDevice), który musi być flashowany oddzielnie od oprogramowania aplikacji. Moduły są czasem dostarczane ze starszymi wersjami SoftDevice (S132 v6 vs v7), które są niekompatybilne z nowszymi wersjami Zephyr RTOS lub nRF Connect SDK. Potwierdź wersję SoftDevice w karcie danych modułu i upewnij się, że twój łańcuch deweloperski oprogramowania układowego celuje w tę wersję.

Rozstrajanie anteny z powodu efektu ręki w urządzeniach ubieralnych: BLE 5.x przy 2,4 GHz jest znacząco tłumiony przez tkankę ludzką. Projekty smartwatcha umieszczające antenę BLE nad nadgarstkiem osiągają o 6–10 dB gorszy zasięg niż sugerują specyfikacje na wolnym powietrzu. Wpływa to na niezawodność aktualizacji OTA i odległość synchronizacji danych. Testuj w pozycji ciała podczas walidacji projektu.

Wymagane certyfikaty

RynekCertyfikatSzacunkowy kosztCzas realizacji
USAFCC Part 15C (BLE)$5000–12 0008–14 tygodni
UECE (RED 2014/53/EU), EN 300 328€4000–10 0006–10 tygodni
KanadaIC RSS-247W pakiecie z FCC+2–4 tygodnie
JaponiaTELEC¥600 000–1 500 0008–12 tygodni
Korea PołudniowaKC (KCC)$3000–80006–10 tygodni
AustraliaRCMAUD 2500–60006–8 tygodni

Wstępnie certyfikowane moduły (Raytac, u-blox) znacząco ograniczają zakres certyfikacji produktu końcowego: nadal musisz certyfikować kompletny produkt, ale część modułu radiowego jest objęta istniejącym zezwoleniem. Nasz proces inspekcji weryfikuje dokumentację zezwolenia FCC dla każdej partii produkcyjnej modułów IoT przed wysyłką.

Powiązane zasoby

Engineer-led sourcing No hidden margins 24-hour response

Have a sourcing project in mind?

Tell us what you need. We respond within 24 hours, including weekends.

Request a Quote → See how it works →
NASZE USŁUGI
Zaopatrzenie i dobór dostawców Audyt fabryki Kontrola jakości Private label / OEM Logistyka
Wyślij zapytanie sourcingowe →
POWIĄZANE ARTYKUŁY WIKI
esp32-modules zigbee-modules wifi-6-modules fcc-certification
POWIĄZANE PORADNIKI
how to source electronics from china wearable manufacturing china
LW
Liquan Wang
Założyciel China Sourcing Agent. 7 lat jako inżynier sprzętowy i full-stack, po czym założył agencję sourcingową z Chin specjalizującą się w elektronice, modułach IoT i montażu PCB. O nas →